Opel GT Concept, 2016’nın en iyi konsept otomobili seçildi

0

Alman Tasarım Konseyi’nin prestijli Otomotiv Marka Yarışması‘nın konsept kategorisinde “en iyilerin en iyisi” ödülüne layık görülen model Opel GT Concept oldu. Ödül töreni 29 Eylül’de Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Ödülü Opel adına Tasarım Başkan Yardımcısı Mark Adams alacak.

İlk defa Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye sunulan GT, fuarın hem en iyi konsept otomobili hem de fuarın en iyi otomobili seçilmişti.


Sıra dışı tasarımı ile dikkat çeken otomobilin tarihi Opel’in 1965 yılında tasarladığı Experimental GT konseptine dayanıyor. Tasarımcıları bu otomobili ‘tekerlekli heykel’ olarak adlandırıyor. Çoğu konsept otomobilin aksine daha sade bir yapıda tasarlanan araç, 3.85 uzunluğu ile birçok küçük sınıf otomobilden bile daha kısa boyutlarıyla dikkat çekiyor. Heykelsi tasarım yaklaşımına uygun şekilde, yan aynalar, silecekler ve kapı kolları gibi tüm ek parçalar da tasarımdan çıkarılan araçta gerçekten tek parçadan oluşmuş bir hava yakalanmış.

Opel GT yollara çıktığında fiyat olarak da uygun bir seviyede kalması planlanarak, kolay ulaşılabilir bir otomobil olması hedefleniyor. Araçta, Corsa ve Adam’da da kullanılan 1.0 litrelik turbo motor kullanılması bekleniyor. Bu motorun, aracın küçük boyutları ve hafif yapısı ile birleşince nasıl bir performans göstereceği ise merak konusu.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın