McLaren Speedtail, 1000 beygirden fazla güçle gelecek

0

McLaren hiper otomobili Speedtail hakkında şimdiye kadar ağzını sıkı tutmuştu ancak markanın CEO’su Mike Flewitt yaptığı açıklamada aracın 1000 beygirden daha fazla güç üreteceğini doğruladı.

McLaren Sahipleri etkinliğinde konuşan Flewitt, otomobilin tanıdık bir motor mimarisi kullanacağını söyledi. Bu açıklama, 720S modelinde kullanılan 4.0 litrelik çift turbo beslemeli V8 motorun Speedtail’de de görev yapacağı iddialarını güçlendirdi.

Markanın Super Series modeline gücünü veren bu motor üretttiği 720 beygir güç ile öne çıkıyor. Ultimate Series adı verilen model ailesinde olacak olan Speedtail için bu rakam pek etkileyici görünmeyebilir ancak McLaren daha önce yaptığı açıklamada aracın hibrit bir sistemle donatılacağını açıklamıştı. Hibrit sistem hakkında da konuşan Flewitt, bu sistemin P1 modelinde kullanılandan biraz daha farklı olacağını belirtti.70275481-mclaren-speedtail-3Flewitt ayrıntı vermedi ancak P1 737 beygir güç üretebilen 3.8 litrelik çift turbo beslemeli V8 motora ev sahipliği yapıyordu. Ayrıca bu motora 179 beygir gücündeki elektrik motoru eşlik ediyor. Toplamda 916 beygir güç üretebilen P1’in selefi niteliğinde olan Speedtail’in ise en az 84 beygir daha güçlü olacağını artık biliyoruz.

P1’in ayrıntılarına geçecek olursak, 0’dan 100 km/s hıza 2.8 saniyede ulaşan aracın 0-300 km/s hızlanması ise 16.5 saniye sürüyordu. P1 piyasaya sürüldüğünde konuşan Flewitt, ”azami hızın hiçbir zaman öncelikleri olmadığını” söylerken aracın son hızının 350 km/s ile sınırlandırıldığını açıklamıştı.

McLaren daha önce Speedtail’in 391 km/s hızın üzerine çıkabileceğini ancak bir kez daha modelin azami hıza odaklanmadığı belirtilmişti.

Diğer performans değerlerine odaklanmanın uzun vadede daha mantıklı olduğunu söyleyen Flewitt, otomobilin ‘süper konforlu’ ve ‘sürmek için süper’ olacağının altını çizdi. CEO, sadece kısa gezintiler için eğlenceli olan diğer hiper otomobillerin aksine Speedtail sahiplerinin 3.200 km boyunca ‘görece’ rahat edebileceklerini belirtti.79bd7e55-mclaren-speedtail-2

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın