Merakla beklenen Volkswagen Arteon tanıtıldı

0

Volkswagen, CC’nin yerini alacak olan yeni modeli Arteon’u Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

2015 yılında tanıtılan GTE konseptinin üzerine şekillendirilen yeni model üretilirken konseptine oldukça sadık kalınmış.

Volkswagen’in modüler platformu MQB üzerinde yapılandırılan araç, 4862 mm uzunluğa, 1871 mm genişliğe ve 1427 mm yüksekliğe sahipken, aracın aks mesafesi 2841 mm olarak açıklandı.

Şirket yeni modelini premium Gran Turismo olarak adlandırıyor. Kendine özgü bir ön tasarıma sahip olan araç, belirgin bir omuz çizgisine ve alçak bir tavan yapısına sahip.

Arteon’un fastback benzeri tasarımı sayesinde günlük yaşama uygunluğunu dile getiren Arteon’un dış tasarımından sorumlu olan Tobias Sühlmann, aracın uzun dingil mesafesi sayesinde geniş bir yaşam alanı sunduğunu belirtti.

Yeni Arteon’da toplamda 6 dizel ve benzinli motor görev yapacak. Giriş seviyesinde 150 beygir güce sahip 1.5 litrelik TSI motora sahip olan araç 190 ve 280 beygirlik 2.0 litrelik TSI motorla da tercih edilebilecek. Benzinli motorlarda durum böyle iken, dizel cephesinde ise 2.0 litrelik TDI motorlar 150, 190 ve 240 beygirlik güç seçeneklere sahip olacak.

150 beygirlik benzinli motor, 150 ve 190 beygirlik dizel motorlar manual şanzımanla birlikte gelirken, diğer motorlar 7 ileri çift kavramalı yarı otomatik vites kutusu ile alınabilecek. En güçlü versiyonlar ise 4 tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte sunulacak.

İç mekana geçtiğimizde ise aracın Passat’tan izler taşıdığını görüyoruz. Volkswagen yeni Arteon’a aktif bilgi ekranı teknolojisini de eklemiş. Golf’den de hatırladığımız, boyutları 6.5 inç ile 9.2 inç arasında değişen bilgi eğlence sistemini bu araçta da yerini almış. İç mekanı nerdeyse boydan boya aydınlatan ortam aydınlatma sistemi Arteon’un iç mekanına sofistike bir hava katmış.

Arka koltukta oturanların rahatını da düşünen Volkswagen, Arteon’un sahip olduğu bacak boşluğunun sınıfının en iyisi olduğunu iddia ediyor. Bunda uzun aks mesafesinin de payının büyük olduğunu düşünüyoruz.

Beklenildiği gibi Volkswagen bu araçta birçok sürüş güvenliği elemanı sunacak. Firmanın son olarak geliştirdiği adaptif hız sabitleme, acil durum asistanı, şerit takip asistanı ve aktif yolcu koruması gibi birçok sistemin bu araçta sunulması bekleniyor.

Yeni Arteon, BMW 4 Serisi Gran Coupe ve Audi A5 Sportback’e rakip olacak. Yeni Arteon’un fiyat etiketinin kardeşi Passat’tan daha yukarı konumlandırılacağını söyleyebiliriz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın