Mercedes-AMG GT 4 Kapılı Coupé Cenevre’de tanıtıldı

0

Mercedes-AMG, sonunda dört kapılı GT 4 Coupe modelini Cenevre Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkardı.

Mercedes-AMG’nin yeni üyesi ilk etapta üç farklı versiyonla piyasata çıkacak. Giriş seviyesinde GT 53 4MATIC+ yer alırken daha üst versiyon olarak ise GT 63 4MATIC+ sunulacak . Model gamının en tepesinde ise GT 63 S 4MATIC+ bulunacak.

AMG’nin dört kapılı coupe modelinin en güçlü versiyonunda 4.0 litrelik çift turbo beslemeli V8 motor görev yapacak. 639 beygir güç ve 900 Nm tork üreten bu ünite, dört tekerlekten çekiş sisteminin de yardımıyla 0’dan 100 km/s hıza 3.2 saniyede çıkacak. GT 63 S 4 MATIC+’nın son hızı ise 315 km/s olarak açıklandı.

GT 63 4MATIC+ ise 585 beygir ve 800 Nm torka sahip olacak. 0-100 km/s hızlanma süresi 3.4 saniye olan aracın son hızı ise 310 km/s.Mercedes-AMG-GT-4-63Her iki V8 versiyon da silindirlerin bir kısmını kapatabilen AMG Cylinder Management sistemine ev sahipliği yapacak. Daha güçlü olan S versiyonu ayrıca aktif motor takozunu da içinde barındıracak, standart 63 versiyonu  için ise bu sistem opsiyonel olarak sunulacak.

Giriş seviyesindeki GT 53 ise yakın zamanda tanıtılan hibrit üniteye sahip. Bu hibrit ünitede 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli motorun yanı sıra bir de elektrik motoru görev yapıyor. Toplamda 435 beygir güce sahip olan versiyon, 0’dan 100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 285 km/s olarak açıklandı.

AMG GT 4’ün V8 motorlu versiyonlarında 9 ileri daha hassas MCT şanzımanın yanı sıra ve çok odalı hava süspansiyonunu kullanırken GT 53 versiyonda ise dokuz ileri TCT şanzıman görev yapacak. GT 53 versiyonunda adaptif süspansiyon sisteminin yanı sıra çelik yaylara yer verilmiş. Arka tekerlekten yönlendirme sistemi GT 63 versiyonlarında standart olarak sunulurken GT 53 versiyonunda ise opsiyonel olarak alınabilecek.18C0138_017Mercedes AMG GT 4 serisinde bulunan tüm modeller, sürüş koşullarına ve sürücü tepkilerine bağlı olarak akslar arasında en iyi tork dağılımını sürekli hesaplayan AMG Performans 4MATIC + dört tekerden çekiş ile donatılmış. Markanın ünlü drift modu ise GT 63 S modelinde standart olarak sunulurken diğer versiyonlarda ise opsiyonel olarak yer alacak.

Aracın iç mekanına baktığımızda ise diğer Mercedes-Benz modellerinden alıştığımız çift ekranlı düzeni görüyoruz. 12.3 inç  boyutlu bu ekranların yanı sıra araçta en çok dikkat çeken detay ise yükseltimiş orta konsol oldu. Yeni GT 4, çekiş modlarını, süspansiyonu, ESP’yi, egzoz sistemini ve daha fazlasını kontrol eden renkli ekran düğmelerini kullanan ilk model oldu. Yeni kontrol düğmelerine ek olarak sürüş modları ve ses kontrolü için iki kapasitif düğme de yeni modelin orta konsolunda yer alıyor.

Mercedes-AMG GT 4 modelini yaz mevsiminin sonuna doğru satışa çıkarmayı planlıyor. Yeni modelin fiyat detayları ise henüz açıklanmadı.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın