Mercedes-AMG’den 4 kapılı spor otomobil: GT Concept

0

Yakında kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuar’ı öncesinde, Mercedes-AMG yeni konsept aracı Mercedes-AMG GT Concept’in ilk ipuçlarını bizimle paylaşmıştı. Şimdi ise yayınlanan kısa video ile araç hakkında daha fazla fikir sahibi oluyoruz.

Konsept otomobil, GT Coupe’yi andıran bir tasarıma sahip, ancak tek bir farkla; uzatılmış gövde ile birlikte araç fazladan iki kapıya sahip. Konsept otomobil, devasa çamurlukları ve merkezde konumlandırılmış egzoz borusu ile dikkat çekiyor. Çamurluklara yerleştirilen ve geleneksel yan aynaların görevini yapan kameralar ise diğer bir detay olarak göze çarpıyor. Bu kısa tanıtım videosundan gördüğümüz kadarıyla araçta aktif aerodinamik elemanları da görev yapacak. Paylaşılan bu çizimden ve kısa videodan başka resmi bir bilgiye sahip olmadığımız araç, Mercedes-AMG’nin Porsche Panamera’ya bir yanıtı niteliğinde.

Aracın üretim modelinin AMG GT4 adını alması beklenirken, yeni model C63, E63, S63 modellerinde de kullanılan MRA platformu üzerinde yükselecek. Araçta E63 modelinden tanıdığımız 4.0 litrelik çift turbolu V8 motorun yer alması bekleniyor. 612 beygir güce ve 850 Nm torka sahip olan bu motor, E-Serisi’ni 3.3 saniyede 100 km hıza çıkarmayı başarıyordu.

Yeni gelişmelerle birlikte, Cenevre Otomobil Fuarı’na kadar araç hakkında daha fazla bilgi paylaşılması bekleniyor ancak Mercedes-AMG, yeni konsept otomobilinin örtüsünü fuara kadar tamamen kaldırmayacaktır.

Mercedes, AMG GT Concept modelinden başka, E63 S Estate, E-Serisi Cabrio, Maybach G650 Laundalet gibi modelleri de yine bu fuarda bizlerle paylaşacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın