Mercedes-Benz, 2019 A-Serisi Sedan’ı tanıttı

0

Mercedes-Benz, kompakt model ailesini genişletmeye devam ediyor. Alman üretici daha önce Çin pazari için uzun dingil mesafeli versiyonunu tanıttığı A-Serisi Sedan’ın Dünya’nın geri kalanında satışa çıkaracağı standart versiyonu da gün yüzüne çıkardı.

Hatchback kardeşinin yanı sıra CLA ile birlikte kompakt sınıfta mücadele edecek olan A-Serisi Sedan, markanın yeni yüzünü taşıyor. Arka bölümde coupe formlu sedan model CLA’dan izler görmek mümkün. Mercedes-Benz’in iki modelin birbirlerinden  müşteri çalmasını nasıl engelleyeceğini ise şimdiden merak ediyoruz.

Audi A3 Sedan ile rekabate girmeye hazırlanan model, 4.549 mm uzunluğunda ve 2.709 mm dingil mesafesine sahip. Bu rakam Çinli kardeşine göre 60 mm daha düşük.06e87d59-mercedes-benz-a-class-sedan-04Yeni kompakt lüks sedan GPS destekli hız sabitleyici, acil durum fren sistemi ve şerit takip asistanı gibi birçok  güvenlik sisteminin yanı sıra en yeni MBUX bilgi-eğlence sistemini de içinde barındıracak.

Yeni modelin motor gamı ise pazara göre değişecek. 165 beygir güç ve 250 Nm tork sunan A200 modelinin yanı sıra 117 beygir güç ve 260 Nm tork değerlerine sahip dizel A180d’nin Türkiye pazarına girmesini bekliyoruz. Yeni model Amerika pazarında ise 2.0 litrelik turbo beslemeli motorundan elde ettiği 190 beygir güç ve 300 Nm tork ile A220 model ismi adı altında satışa sunulacak.

Yeni modelin üretim yerleri de pazarlara göre değişiklik gösterecek. A-Serisi Sedan’ın Avrupa versiyonları hatchback kardeşi ile birlikte Almanya’daki Rastatt tesislerinde gerçekleştirilirken Kuzey Amerika pazarında sunulacak otomobiller ise markanın Renault-Nissan Alliance ile birlikte kurduğu Meksika’daki COMPAS fabrikasında üretilecek. Uzun dingil mesafeli versiyonun üretimine ise Çin’deki BAIC tesislerinde devam edilecek.

Yeni modelin bu yılın sonlarına doğru satışa çıkmasını bekliyoruz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın