Mercedes-Benz, E-Serisi’nin otomatik sürüş reklam filmini kaldırdı

0

Mercedes-Benz E-Serisi, Amerika’da satışa çıktıktan sonra tartışmaları da beraberinde getirdi. Yerel makamlar, Tüketici Raporları ve Otomotiv Güvenliği Merkezi dahil bir çok kuruluştan araç hakkında rapor sunmalarını istedi.

Her şey Mercedes-Benz’in yayınladığı, geçen günlerde bizim de haberini yaptığımız E-Serisi’nin teknolojilerini tanıtan reklam filmleriyle başladı. Haberi burada bulabilirsiniz.

Sürücü kravatını bağlarken aracın otomatik sürüş ve park özelliklerinin sergilendiği reklam filmi tartışmalara konu oldu. Reklamda söylenilen slogan ise dikkatleri çekti: “Dünya gerçekten kendi kendini sürebilen bir otomobile hazır mı? Hazır olsun veya olmasın, işte gelecek burada.”

Mercedes-Benz, reklamın altında “Otomobil kendi kendini süremez ancak otomatik sürüş özelliklerine sahiptir. Sistem, sürücüyü ellerini direksiyonda tutması konusunda sık sık uyaracaktır. Otomobil, her zaman güvenli bir sürüş sergileyecek ve tüm trafik kurallarına uyacaktır.” notunu paylaşmış olsa da tartışmalar son bulmadı.

Gelişmelerden sonra Mercedes-Benz otomatik sürüş özelliklerine sahip araçlar ile ilgili resmi bir karar çıkana kadar Youtube’daki videoyu kaldırma kararı aldı. Markanın sözcüsü Donna Boland’ın yaptığı açıklama şu şekilde: “Yeni E-Serisi teknolojik bir güç gösterisi ve kazasız gelecek vizyonumuza ulaşma yolunda önemli bir adımdır. Biz, herhangi bir kafa karışıklığı olmaması adına, araç güvenliği konusunda dev bir adım olan E-Serisi’nin tanıtım videosunu geri çekiyoruz.”

2017 Mercedes-Benz E-Serisi opsiyonel olarak Drive Pilot özelliği ile birlikte alınabiliyor. Bu donanım, adaptif hız sabitleyici ve 130 km hıza kadar şeridinde seyredebilen, trafiği takip edebilen bir otomatik sürüş özelliğini de beraberinde getiriyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın