Mercedes-Benz EQ C’den ilk resmi görseller

0

Mercedes-Benz, Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde EQ C modelinin ilk görüntülerini paylaştı.

Daha önce Generation EQ konseptiyle ön gösterimi yapılan model genel olarak GLC modeli ile benzer boyutlara sahip. Ancak EQ C, sahip olduğu elektrikli güç ünitesini vurgulamak adına daha farklı tasarım ögelerini içinde barındırıyor. Paylaşılan teaser görüntüleri araç hakkında fazla birşey söylemiyor ancak daha önce çekilen casus görüntüler yeni elektrikli SUV modelin Generation EQ konseptiyle büyük benzerlik göstereceğine işaret ediyor. Elektrikli model, farklı farları, ön ızgarası ve farklı tavan çizgisiyle konsept modelden ayrılıyor.

EQ C’nin 2019 yılında üretime geçeceğini söyleyen Mercedes-Benz, modelin İsveç’te yapılan kış testlerini başarıyla geçtiğini belirtti. Yapılan testlerin bir parçası olarak EQ C ve GLC F-CELL soğuk hava koşullarında karla kaplı yollarda çeşitli testlerden geçirildi. Eğimi %20’ye varan yol ve arazide test edilen modeller -35 dereceye varan soğuklarla mücadele etmişler.

EQ C’nin elektrikli güç aktarma organının ekstrem koşulları kaldırabilmesi için ek testlere tabi tutulmuş. Mercedes-Benz mühendisleri aracın menzilini, şarj kablolarını ve işletim sistemini gözden geçirmişler. Ayrıca aracın klima sistemi ve güç ünitesinin verileri de kaydedilmiş.

Mercedes-Benz EQ C şef mühendisi Michael Kelz, şirketin PR ekibiyle yaptığı röportajda “Üretim öncesi EQ C, çok güvenli bir sürüş hissi sunuyor ve aynı zamanda sürücünün yüzünde kalıcı bir gülümseme bırakan çok eğlenceli bir sürüşe sahip.” açıklamasında bulundu. Modelin elektrik motoru sayesinde ‘dinamik ve güçlü’ olmasının yanı sıra oldukça sessiz olduğunun da altını çizen Kelz, aracın piyasaya sürülmeden önce şirket tarafından son kontrollerinin yapıldığını belirtti.

EQ C’nin performans rakamları henüz ortaya çıkmadı ancak iki adet elektrik motorunun kullanılması beklenen SUV modelin yaklaşık 500 km’lik menzile sahip olacağı öngörülüyor.

Not: Galeride EQ C ve Mercedes- Benz GLC F-CELL görselleri yer almaktadır.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın