Mercedes-Benz GLS resmi olarak duyuruldu

0

Geçtiğimiz günlerde bu haberimizde sızıntı görsellerini paylaştığımız Mercedes-Benz GLS, resmi olarak duyuruldu. Mercedes-Benz’in GL adlı SUV’sinin yerini alacak olan ve makyajlı GL olarak tanımlayabileceğimiz GLS, S Serisi’ne denk bir konfor ve kalite sunduğu için bu şekilde adlandırılmış. Daha önce benzer adlandırmaları GLA, GLC, GLE gibi modellerde sıkça görmüştük.

The new Mercedes-Benz GLSGLS yalnızca adlandırma olarak değil, tasarım ve donanım anlamında da Mercedes-Benz’in güncel sistemine uyum sağlıyor. Yeni tasarımlı LED’li ön farlar, genişletilmiş ön ızgara ve eskisine göre daha da agresif görünen ön yüz gibi yeniliklerle Mercedes-Benz’in güncel tasarım anlayışını yansıtan GLS, eskisinden daha da heybetli görünüyor. Aracın arka tarafında ise GL’ye göre çok fazla bir değişiklik görünmüyor. Yeni bir spoiler, yeni tasarımlı arka farlar ve spor görünüm katan bir difüzör yer alıyor. Araçta aynı zamanda yeni renk çeşitleri gibi farklılıklar da bulunuyor.

The new Mercedes-Benz GLSSUV’lerin S Class’ı olarak nitelendirebileceğimiz GLS’deki asıl değişiklikler ise iç mekanda. 7 kişilik kabinde ilk olarak öt tarafa bakarsak yenilenen ve Nappa deri ile kaplanan direksiyon simidi, yeni gösterge paneli ve orta konsol görünüyor. 8 inç boyutundaki ekran ise konsolda büyük yer kaplıyor. Daimler tarafından en son güvenlik sistemleriyle donatılan GLS’de standart olarak sunulan Çarpışma Önleme Yardımcısı, Hız sabitleyici, Elektronik Dört Tekerlekten Çekiş Asistanı, Dikkat Asistanı ve ESP gibi özellikler de dikkat çekiyor.

The new Mercedes-Benz GLSBu özelliklerden en önemlisi PRE-SAFE Brake olarak adlandırılan yaya tespit sistemi. Bu sistem ile araç olası bir yayaya çarpma durumu tespit ettiğinde otomatik olarak fren uyguluyor. Araçtaki donanımların en ilginç olanına gelirsek Magic Vision Control’ü söyleyebiliriz. Çünkü bu sistemde aracın ön camı otomatik ısıtma seçeneğine sahip ve zorlu şartlarda bile sürücüye çok başarılı bir görüş sunabiliyor.

The new Mercedes-Benz GLSAracın motor seçeneklerine gelirsek, GLS550 4MATIC modelinde sunulacak olan çift turbolu V8 motor eski haline göre 20 beygir daha fazla güç üreterek 449 beygire yükselmiş. Bu motorun ürettiği tork değeri ise 699 Nm. Diğer seçeneklerden birisi ise GLS450 4MATIC. Bu versiyonda çift turbolu 3.0 litrelik bir V6 motor yer alıyor. Bu motor ise 362 beygir güç ve 500 Nm tork üretiyor. GLS350d 4MATIC’e gelirsek, bu seçenekte 255 beygir güç ve 616 Nm tork üreten bir V6 turbodizel motor yer alıyor. Tüm bu versiyonların 9 kademeli otomatik şanzıman ile geldiğini de belirtelim.

The new Mercedes-Benz GLSGLS’nin en performanslı olan AMG versiyonuna gelirsek, bu model GLS63 olarak adlandırılacak. GLS63’de GL’nin en performanslı versiyonuna göre 27 beygir daha fazla güç görüyoruz. Yani araç 577 beygir güç ve 760 Nm tork üretiyor.

GLS serisi SUV’lerin Almanya fiyatları ise şu şekilde:

GLS 350d 4MATIC: €62,850
GLS 400 4MATIC: €64,425
GLS 500: €81,600
GLS 63 AMG: €113,500

Mercedes-Benz GLS’nin siparişlerine önümüzdeki ay başlanacak ve araç Mart 2016 civarında satışa sunulacak.

Yazar hakkında

Mertcan Aytar

En büyük hobisi otomobiller olan bir makine mühendisliği öğrencisi

Bir Cevap Yazın