Mercedes-Benz S-Serisi yeni teknolojik özellikleri ile birlikte gün yüzüne çıktı

0

Mercedes-Benz S-Serisi yeni teknolojik ve görsel değişiklikleri ile Şangay Otomobil Fuarı öncesinde tanıtıldı. Birçok teknolojik yeniliğin yanı sıra ufak görsel değişikliklerin yer aldığı araç artık yeni sürücü asistanı sistemleri ile sürücüsünü çok daha az yoracak gibi görünüyor.

Makyaj ile birlikte araç yeni grafiklere sahip ön ve arka farlara kavuşmuş. Ön ve arka tamponda yapılan değişiklikler dışında önceden sadece V12 motorlu versiyonlarda sunulan ön ızgara artık V6 ve V8 motorlu araçlarda da kullanılıyor. V12 motorlu modellerde ise bunlara ek olarak ekstra krom şeritlere yer verilirken ızgaranın arasında ise Maybach logosu bulunuyor.

Mercedes-Benz, yeni modelde kullanılan far gruplardında akıllı aydınlatma sistemine yer vermiş. Bu sisteme göre aracın yeni LED farları ‘ultra geniş huzme’, ‘yol yüzeyi aydınlatma’ ve ‘viraj takip’ özelliklerine sahip olacak. Makyajın ardından Alman üretici, müşterileri için boyutları 17 ve 20 inç arasında değişen standart veya opsiyonel olarak yedi yeni jant seçeneği de sunuyor.

Aracın iç bölümüne geçecek olursak bizleri 12.3 inçlik yüksek çözünürlüklü iki adet ekran karşılıyor. Artık tek bir çerçeve içerisinde sunulan bu ekranlar sayesinde daha bütün bir görünüm elde edilmiş. Güncel modelde kullanılan 2 kollu direksiyonun da yerini 3 kollu bir direksiyon simidine bıraktığını görüyoruz. Direksiyon üzerinde kullanılan yeni dokunmatik paneller aracın bilgi-eğlence sisteminin kontrolünü sağlıyor. DISTRONİC ve hız sabitleme özelliklerinin de direksiyon simidi üzerinden kontrol edilebilir olması S-Serisi için yeni bir gelişme. Ayrıca aracın tüm fonksiyonları konsolda bulunan dokunmatik panel ve ses komutları ile de gerçekleştirilebiliyor.

Araçta sunulan Energizing Comfort adı verilen sistem araçta bulunan çeşitli konfor sistemlerini, klima kontrolünü, koltuk ayarlarını, müzik ve ortam ambiyans aydınlatmaları gibi birçok sistemi birbiri ile bağlantılı hale getirerek sürücünün ruh hali ve ihtiyacına göre farklı ayarlar sunuyor. Sürücüler bu program içinden her biri 10 dakikalık olan ve uygun renk ve müzklerle desteklenen Freshness, Freshness, Warmth, Vitality, Joy, Comfort, Training modlarından birini seçebilecekler.

Makyaj operasyonunun ardından Mercedes-Benz S-Serisi yeni otonom sürüş özelliklerine de merhaba diyecek. Geçtiğimiz günlerde marka tarafından açıklanan yeni özellikler ile araç tam otonom sürüş özelliklerine bir adım daha yaklaştı. Sunulan DISTRONIC aktif yaklaşma sistemi, aktif direksiyon asistanı, aktif şerit değiştirme asistanı, aktif acil durum durma asistanı ve trafik işaretlerini okuma sistemleri yeni S-Serisi’ni yeni bir seviyeye çıkarmış. Bunların dışında araç sahipleri ‘Uzaktan Park Yardımı’ sistemi ile akıllı telefonları aracılığıyla dar alanlarda ve park yerlerinde araç manevralarını gerçekleştirebilecekler. Yeni S-Serisi, hızını viraj ve kavşaklara göre de ayarlayabilecek. S-Serisi, geliştirilmiş kameraları ve radarlarının yanı sıra navigasyon ve harita verilerinin de desteğiyle sürüş karakterini değiştirebilecek.

Aracın motor yelpazesi de makyaj ile birlikte genişliyor.  Yeni S560 4MATIC gücünü yeni çift turbolu V8 motordan alçak. Bu motor 469 beygir güce ve 700 Nm tork değerine sahip. Mercedes-Benz bu motorun dünyadaki en ekonomik V8 olduğunu belirtirken önceki motorun yakıt tüketim değerinin %10 oranında altında olduğu vurgulandı. Yeni geliştirilen teknoloji sayesinde motorda bulunan 8 silindir ihtiyaç duyulmadığı takdirde kapatılabiliyor.

Dizel cephesinde ise S350d 4MATIC ve S400d 4MATIC modelleri 286 ve 340 beygirlik motorlar ile birlikte geliyor. AMG S63 modelinde  ise S560 modelinde kullanılan 4 litrelik V8 motorun 612 beygirlik bir versiyonu görev yapacak. 900 Nm torka sahip olacak olan model durur halden 100 km/s sürate 3.5 saniyede ulaşacak. S63 modeli makyaj ile birlikte yeni AMG Speedshift 9 ileri otomatik şanzımana da kavuşacak. Model gamının en tepesinde yer alan S65 modeli ise 630 beygir güce ve 1000 Nm tork değerine sahip 6.0 litrelik V12 motor ile yoluna devam edecek.

Türkiye’ye ne zaman geleceği belli olmayan modelin fiyatları da henüz açıklanmadı. Güncel S-Serisi’nin şuandaki fiyatının 858.200 TL olduğunu göz alırsak yeni modelin fiyatının bu rakamın biraz üzerinde olması beklenebilir.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın