Porsce 911 GT3 RS, 7 dakikanın altında Nürburgring’i turladı

0

Geçtiğimiz günlerde Porsche 991.2 GT3 RS’in Nürburgring’i 7 dakikanın altında turladığı iddiaları gelmişti. Şimdi ise bu iddiaları doğrulayan resmi bir açıklama ve video paylaşıldı.

Direksiyonunun başına Kevin Estre’nin oturduğu 911 GT3 RS, Nürburgring’de 6 dakika 56.4 saniyelik derecesi ile 918 Spyder ve 911 GT2 RS’in ardından Yeşil Cehennem’de 7 dakikanın altına inen üçüncü üretim modeli Porsche oldu.

Yeni modelleri ve Nürburgring tur süresi hakkında konuşan Porsche Motor Sporları ve GT Otomobiller Başkan Vekili Frank Steffen Walliser, ”Başka hiçbir Porsche modeli yarışa GT3 RS kadar yakın değil. Üst düzey motor sporlarından birçok yenilikçi fikir aktarıldı; örneğin, 911 GT3 R’den. GT modelleri için bizim felsefemiz şudur: En yüksek teknoloji büyüleyici ama somut olmalıdır. Bu konuda Nordschleife(Nürburgring)’den daha fazla zorlayıcı bir test yoktur,” ifadelerini kullandı.

Hava sıcaklığının 14 derece, pist sıcaklığının ise 18 derece olduğu ideal sürüş koşullarında turuna 11.40’ta başlayan Porsche pilotu Estre, ”Bu tur benim için sansasyonel bir deneyim oldu.” diye konuşurken GT3 RS hakkında “Özellikle hızlı virajlar ve frenler konusunda  GT3 RS, GT3 R yarış otomobiline inanılmaz derecede yakın. Ayrıca burada, spor otomobiller için üretilen yeni nesil lastiklerin de büyük yardımı var. GT3 RS’nin motorunu çok seviyorum. Altı silindirli bir motordan dakikada 9,000 devir çevirmesi fantastik hissettiriyor. Sesi bir rüya gibi ve torku muazzam.” ifadeleriyle GT3 RS’e olan hayranlığını dile getirdi.

En iyi performansı elde etmek için, 991.2 GT3 RS, en son jenerasyon Michelin Pilot Sport lastiklerini kullanıyor. Cup 2 R özellikle pist günleri için optimize edilmiş olup, AB ve ABD yasalarına ise tam uyum sağlıyor.

Nürburgring’de etkileyici tur değerine imza atan 911 GT3 RS’in performans rakamlarını hatırlatmak gerekirse; 4 litrelik 6 silindirli atmosferik motora sahip olan model 520 beygir ve 468 Nm tork değerleri sunuyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlayan aracın son hızı ise 312 km/s olarak açıklandı. Spor otomobilin Almanya satış fiyatı 195.137 Euro.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın