2019 Porsche 911 ilk defa kamuflajsız olarak yakalandı

0

Yeni nesil Porsche 911‘in şimdiye kadar sayısız casus fotoğrafını görmüştük ancak yeni model ilk defa tamamen kamuflajsız şekilde karşımıza çıktı. 992 kod adıyla sunulacak olan yeni nesil 911’in Paris Otomobil Fuarı’nda görmeyi bekliyoruz.

992, beklenildiği gibi genel olarak mevcut 911 modeli ile büyük oranda benzeşse de bazı tasarım detayları ile selefinden ayrılıyor. Ön bölümdem başlayacak olursak yeni model, hava girişlerinin çerçevesine entegre edilen LED sinyallere sahip evrimsel tasarımlı bir tamponla geliyor. Ayrıca daha büyük bir merkezi hava girişine sahip olan modelin kaputunda da kolayca farkedilebilen iki adet çıkıntı yer alıyor. Ön farlar çıkartmalarla kaplı olsalar da entegre LED gündüz farları ile tanıdık bir tasarıma sahip olmaları muhtemel görünüyor.

911’in şekli genel anlamda korunurken tasarım daha yuvarlak hatlara kavuşmuş. Yeni modelin ayrıca yeniden tasarlanan yan aynaları ve neredeyse gömülü kapı kolları ile daha aerodinamik bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.16Tasarımcılar en büyük değişiklikleri ise arka bölüme saklamış. Yeni 992, Porsche’nin Cayenne, Macan ve Panamera modellerinde olduğu gibi birbirine doğru uzanan ince stop lambalarına ev sahipliği yapacak. Biraz daha aşağıya indiğimizde ise plakalığın çift egzoz çıkışının arasında konumlandırıldığını ve genel anlamda daha sportif bir arka tampon görüyoruz.

992’deki tasarım değişiklikleri fazla göze batmıyor ancak yine de yeni modelde kimlik kazandırmada yardımcı olmuş. Tasarımcıların 992’nin hem kendi içinde ayrılmasını hem de diğer 911’lere benzemesi konusunda iyi bir iş başardığını söyleyebiliriz.

Yeni Posche 911’in neye benzeyeceğini artık biliyoruz ancak aracın teknik verileri konusunda ise o kadar fazla bilgiye sahip değiliz. Resmi olmayan bilgilere göre giriş versiyonu Carrera 390 beygir güce sahip 3.0 litrelik 6 silindirli motora ev sahipliği yapacak. Carrera S’te ise yaklaşık 450 beygir güç üretebilen bir güç ünitesinin kullanılması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın