PSA Grubu, yeni nesil Opel Corsa üretimini erteledi

0

Yeni nesil Corsa’ların üretimi Opel’in yeni sahibi PSA Grubu’nun yeni modelleri kendi platformları üzerinde yapılandırmak istediği için gecikecek.

PSA’nın genel planı tüm Opel modellerinin teknoloji ve araç mimarilerinin PSA tarafından yeniden geliştirilmesi üzerine kuruldu. Buna göre ilk PSA tabanlı Opel modelinin 2020’de yollara çıkması bekleniyor.

Yetkililer tarafından çizim tahtasına geri yollanan Corsa’nın yeni modelinin üretimi 2020 yılında gerçekleştirilebilecek. PSA altyapısını kullanacak olan diğer 5 modelin ise 2023 yılında yollara çıkması bekleniyor.

PSA ve GM arasında yapılan antlaşmaya göre, hali hazırda GM teknolojisini kullanan Opel modelleri ise yeni pazarlarda piyasaya sürülemeyecek.  Bu antlaşma GM için de geçerli olup, benzer teknolojilerin aynı pazarda bulunmaması hedeflenmiş.

Opel’in PSA Grubu’na satışının ardından görevine devam etmesi kararlaştırılan Opel CEO’su Karl-Thomas Neumann hakkında konuşan PSA Grup başkanı Tavares, Neumann’ın Opel’de şimdiye kadar yaptığı mükemmel işi bundan sonra da devam ettireceğine inandıklarını belirtirken, Opel’in bu dönüşüm süreci ve karlı geleceğini yönetmek için Neumann’ın en iyi seçenek olduğunu söyledi. Tavares ayrıca, İngitere’nin Avrupa Birliği’ni terk etme kararından kaynaklanan sorunlar olmasaydı, Opel dönüşüm sürecini çok daha önce yaşayabilirdi diye konuştu. GM CEO’su Mary Barra da bu düşünceye katıldığını belirtti.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın