Renault-Nissan satış rakamlarında Toyota ve Volkswagen’i zorluyor

0

Renault-Nissan şefi Carlos Ghosn’un yaptığı açıklamalar oldukça dikkat çekti. Ghosn, Renault-Nissan’ın dünya çapında 2017 yılının en çok satan otomobil üreticisi olabileceğini belirtti.

Bu yılın başında böyle bir hedefleri olmadığını vurgulayan Ghosn, ‘’ Ocak ayından itibaren satış rakamlarında ilk üç otomobil üreticisi arasındayız ve başlangıçta böyle bir hedefimiz olmamasına rağmen, bu yılın ortasında lider marka olmayı umuyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

2017 yılının ilk 4 ayı dikkate alındığında Renault-Nissan yapmış olduğu 3.02 milyon adetlik satış rakamı ile Toyota ve Volkswagen markalarını zorluyor. JATO Dynamics’in verilerine göre aynı dönemde Toyota 3.06 milyonluk satış rakamına sahipken Volkswagen Grubu 3.32 milyon adetlik satışa ulaşmış bulunmakta.

portraits_cop21-02_19Renault-Nissan grubunun bu yıl içinde satış rakamları konusunda liderliğe ulaşıp ulaşamayacağını ise zaman gösterecek. Otomobil üreticisi eğer bu konuda zirveye çıkarsa, SUV satışlarında en tepede yer alan X-Trail modelinin bu başarıda büyük bir rol oynayacağı öngörülüyor.

Bu modelin dışında özellikle Orta Doğu, Brezilya ve Hindistan pazarlarında yoğun ilgi gören uygun fiyatlı Dacia Duster ve Renault Kwid modelleri de önemli satış rakamlarına ulaşmış bulunuyor. Renault-Nissan grubu sınıflarında lider konumda olan elektrikli modeller Zoe ve Leaf ile de önemli bir pazar payına sahip. Son olarak, Mitsubishi’nin de gruba dahil edilmesi ile bu markanın geçtiğimiz sene yapmış olduğu 934.000 adetlik satış rakamı da Renault-Nissan’ın elini güçlendiriyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın