Sınırlı sayıda üretilecek olan Bugatti Chiron Divo’dan ilk teaser

0

Bugati, yeni bir model üzerinde çalıştığını paylaştığı teaser görseli ile duyurdu. Chiron’un şasini ve 1500 beygirlik motorunu kullanacak olan aracın adı ise ‘Divo’ olacak.

İsmini, 1920’li yılların sonlarında Targo Florio yarışında Bugatti için yarışan ve iki birincilik elde eden efsanevi Fransız pilot Albert Divo’dan alacak olan bu özel model 24 Ağustos’da gerçekleştirilecek olan The Quail etkinliği ile birlikte gün yüzünü çıkacak.

Bugatti Başkanı Stephan Winkelmann, Divo’nun “virajlar için yapıldığı” söylerken çok daha performans odaklı çevikliği sayesinde dünya genelinde insanları heyecanlandıracağını belirtti.

Bugatti’nin Chiron’u Divo’ya dönüştürmek için neler yaptığını henüz bilmiyoruz ancak yapılan basın açıklamasında Divo hakkında ‘hafiflik, çeviklik, daha fazla yere basma kuvveti ve daha büyük G-kuvvetinden’ bahsedildi.

Mevcut Chiron modelinden daha hafif olacağını ve bazı aerodinamik güncelleştirmelere tâbi tutulacağını düşündüğümüz Divo hakkında Fransız üretici, ‘aracın dinamik karakterinin yeni ve güçlü tasarım dili ile vurgulanacağını’ belirtti.

Üretimi 40 adetle sınırlı olacak olan modelin fiyatının ise vergiler hariç 5 milyon Euro olacağı açıklandı. Divo’yu satın almak isteyenler eğer opsiyon listesinden de eklemek yapmak isterlerse bu fiyat katlanacaktır. Bugatti Chiron Sport’un fiyatının 2.65 milyon Euro olduğunu düşünürsek, Divo’nun neler yapabildiğini şimdiden merak ediyoruz.

Şuan için sınırlı sayıda üretilecek model hakkında başka bir bilgi yok. Ancak gelen haberlere göre, Bugatti, yeni modeli için motorsporları odaklı bir vites kutusu geliştiriyor. Divo’nun yeni vites kutusu ile hali hazırda 100 km/s hıza 2.5 saniyenin altında, 200 km/s hıza çıkmak için ise 6.5 saniyeden daha az süreye ihtiyaç duyan Chiron Sport’tan daha başarılı rakamlara ulaşmasını bekleyebiliriz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın