Skoda Karoq resmen tanıtıldı

0

Skoda, Yeti’nin yerine geçecek olan yeni modeli Karoq’u tanıttı. Volkswagen Tiguan ve Seat Ateca’ya kardeş olacak olan yeni model abisi Kodaiq’a olan benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Kodiaq modelinin küçük versiyonu gibi görünen araç ayrıntılarda abisinden ayrılıyor. Ön farlar ve stop lambaları abisini andırsa da yakından bakıldığında tasarımları ve içlerinde yer alan LED grafiklerinin daha farklı bir yapıya sahip olduğu görülebiliyor. Geniş çamurluklara sahip olan modelde kullanılan plastik parçalar aracın SUV karakterine katkıda bulunmuş.

Aracın boyutlarına geçecek olursak, 4.382 mm uzunluğa sahip olan model 1.841 mm genişliğe ve 1.605 mm yüksekliğe sahip. Aracın aks mesafesi ise 2.638 mm olarak açıklandı. Aracın bagaj hacmi ise 521 litre, bu değer arka koltuklar yatırıldığında ise 1.630 litre oluyor. Koltuklar tamamen çıkarıldığında ise 1.810 litrelik bir yükleme alanı oluşuyor.

Dijital gösterge paneline sahip ilk Skoda modeli olan Karoq, iç mekan anlamında genel Skoda çizgilerini taşıyor. Isıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, LED iç mekan aydınlatması, kablosuz telefon şarj özelliği, Android Auto ve Apple CarPlay destekli bilgi-eğlence sistemi müşterilere sunulan opsiyon listesinde yer alıyor.

5 farklı motor seçeneğine sahip olan modelde sunulan motorlardan ikisi benzinli üçü ise dizel. 1.0 litrelik TSI motor 115 beygir gücünde ve 175 Nm tork değerine sahip. Yeni 1.5 litrelik TSI motor ise 150 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Dizel cephesinde ise 1.6 TDI motor 115 beygir güce ve 250 Nm torka sahip. Sunulan iki adet 2.0 litrelik TDI motorlardan ilki 150 beygir güç ve 340 Nm tork değeri sunarken diğer dizel motor ise 190 beygir güç ve 400 Nm tork değerine sahip. 6 ileri manual veya 7 ileri DSG şanzımanla sunulacak olan modelin 190 beygirlik dizel versiyonunda ise DSG ve dört tekerlekten çekiş sisteminin standart olarak sunulması bekleniyor.

Yeni teknolojik elemanlara kavuşan modelde Park Asistanı, Şerit Takip Asistanı, Trafik asistanı gibi önemli sistemlerin yanında Adaptif Hız Sabitleyici, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Acil Durum Asistanı ve yaya korumalı ön çarpışma asistanı gibi teknolojiler de sunulacak.

Skoda, yeni modelinin 2017 yılının ikinci yarısında satışa çıkacağını ve yeni araçların da model gamına ekleneceğini açıkladı. SUV gamını genişletmesini beklediğimiz marka, ilerleyen günlerde Fabia modelini baz alan küçük bir SUV modeli sunabilir.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın