Skoda Rapid yeni neslinde Volkswagen Golf’e rakip olacak

0

Skoda, yeni nesil Rapid modelini Volkswagen Golf‘e rakip olması için hazırlıyor. Skoda Satış ve Pazarlama sorumlusu Alain Favey’in yaptığı açıklamaya göre, yeni Rapid önümüzdeki yıl farklı bir isim, radikal olarak farklı bir teknoloji ve elden geçirilmiş bir tasarımla karşımıza çıkacak.

Autocar’a konuşan Favey, ”Bunu nasıl ifade edebilirim? Bizim (bu segmentteki) varlığımız çok mütevazi. Şuan ki Rapid Spaceback ile insanları bu segmentte güvenilir bir yarışmacı olduğumuz konusunda ikna etmeyi başaramadık.” ifadelerini kullandı.

Skoda, yeni Rapid’e o kadar çok güveniyor ki, yeni modelin ilk tam satış yılı içerisinde mevcut modelden iki kat fazla satış yapacağına inanıyor. 2017 yılı içerisinde Avrupa genelinde 66.512 Rapid satıldığını düşündüğümüzde Skoda’nın kendisine koyduğu hedef hiç de küçük değil.

Yeni Rapid’in Octavia’dan tamamen farklı olacağının altını çizen Favey, ”Yeni Rapid, station wagon olarak kullanılmayacak, Octavia Estate ise toplam Octavia satışlarının çoğunu oluşuruyor. Rapid, tasarımıyla tam anlamıyla bir Golf rakibi olurken Octavia, station wagon karoserini koruyacak.” sözleriyle yeni modelin bir Octavia Hatchback olmayacağının altını çizdi.skoda-rapid-fl-new-gallery-3Sözlerine ”Golf’ün gerçek rakibi yeni Rapid olacak. Yeni Rapid ve Octavia’yı birbirine karıştıramayacaksınız.” diyerek devam eden Favey, yeni Rapid’in tasarım anlamında farklı bir yol izleyeceğini belirtti.

Tamamen yenilenecek olan Rapid, Seat Ibiza ve Volkswagen T-Roc gibi modeller de kullanılan MQB A0 platformuna geçiş yapacak. Yeni platform ile birlikte Rapid, Volkswagen’in gelişmiş küçük kapasiteli 1.0 litrelik turbo benzinli motorlarının yanı sıra 1.5 litrelik yeni TSI ve 1.6 litrelik dizel güç ünitelerine de ev sahipliği yapabilecek.

İç mekanda da sınıf atlaması beklenen Rapid’in yeni nesil bilgi-eğlence sistemine de ev sahipliği yapacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Tamamen yenilenecek olan Skoda Rapid ile ilgiliz henüz farklı bir bilgi yok ancak ilerleyen dönemde aracın nasıl görüneceği hakkında fikir sahibi olmayı umuyoruz.skoda-rapid-fl-new-gallery-38

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın