VAG ve FCA arasında model ismi anlaşmazlığı

0

Volkswagen AG ve Fiat Chrysler Automobiles arasındaki isim gerginliği “Q2” ve “Q4” etiketleri üzerinden yaşanıyor. FCA grubuna ait olan Alfa Romeo’nun iki tekerlekten ve dört tekerlekten çekişli modellerini belirtmek amacıyla kullandığı Q2 ve Q4 etiketleri, aynı gruba ait Maserati tarafından da Ghibli ve Quattroporte modelleri için aynı sebeple kullanılmaya başlandı.

9358164051025669493

Audi’nin bu etiketleri istemesinin sebebi ise, “Q” ön adı taşıyan crossover modellerini genişletip rekabetten geri kalmamak. Halihazırda Q3 ve Q5 modellerini üreten; Q1 için hazırlık aşamasında olan marka için Q2 ve Q4 etiketleri neredeyse hayatî önem taşıyor. BMW’nin X4 modeliyle girdiği “D segmenti coupe-SUV” segmentine büyük ihtimalle Mercedes-Benz ve Audi de çok geç kalmadan girmek isteyecektir. Bu model için de Audi büyük ihtimalle ve doğal olarak Q4 ismini düşünüyor.

Fakat Volkswagen AG’nin büyün çabalarına rağmen FCA CEO’su Sergio Marchionne bu iki ismin kullanım haklarını devretmeye yanaşmıyor. Bu konuda FCA mı kararından vazgeçecek yoksa Audi mi farklı bir yol seçecek bunu hep birlikte göreceğiz.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın