Volvo ilk elektrikli modelini 2019’da tanıtacak

0

Volvo’nun daha önce açıklanan gelecek planları arasında, hafif hibrit, hibrit ve elektrikli modeller yer alıyor. Ve görünen o ki, İsveçli üreticinin ilk sıfır emisyonlu modeli kısa bir süre sonra karşımıza çıkacak.

Yapılan haberlere göre, elektrikli model 2016 yılında tanıtılan 40.2 konsepti baz alınarak üretilecek. 2019 yılında tanıtılacağı iddia edilen model, markanın ’40’ serisinin yeni bir üyesi olacak ve benzer tasarım detaylarına sahip olacak.

Volvo ve Geely tarafından üretilen CMA platformu üzerinde yükselmesi beklenen coupe formlu hatchback modelin modüler bir batarya sistemine sahip olacağı da markanın Ar-Ge şefi Henrik Green tarafından doğrulanmıştı. Elektrikli modelin menzili henüz açıklanmazken en üst versiyonların yaklaşık olarak 500 km’lik bir menzil sunması bekleniyor.Volvo Concept 40.2 rear quarter highKonu hakkında konuşan Green, ”İşte bu hedeflediğimiz aralık. Geliştirme aşamasındayız ve sürekli olarak yeni adımlar atıyoruz. 5 ya da 10 yıl öncesine kıyasla bir araba geliştirmek oldukça farklı. Bir otomobilin tanıtımından önce 3-4 yıla ihtiyacınız var. O hedefe doğru koşarsınız ve iyi bir gelişim gösterirseniz, rekabetçi bir teklif sunabilirsiniz.” açıklamasında bulundu.

Coupe formlu hatchback model dışında Volvo, XC40‘ın elektrikli bir versiyonunu da sunabilir. Ayrıca markadan ayrılan performans departmanı Polestar da Polestar 1 modeli dışında 3 yeni model daha planlıyor.

Polestar, gelecek yılın sonunda Polestar 2 adı altında tamamen elektrikli orta sınıf bir sedan otomobil tanıtacağı iddia edilirken 2020 yılında ise Polestar 3 elektrikli crossover modelin tanıtılacağı belirtildi. Polestar 4 modelinin 2020 yılının sonunda tanıtılması beklenirken bu modelin Polestar 1 modelinin üstü açık versiyonu olacağı tahmin ediliyor.

Not: Volvo 40.2 Concept görselleri kullanılmıştır.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın