Yeni 2015 Honda Fit (Jazz) Detroit’te görücüye çıktı

0

Honda’nın B-C segmentleri arasında kalan mini MPV olarak tabir edebileceğimiz ebatlarda sunduğu küresel modeli Fit ve diğer adıyla Jazz, Kuzey Amerika pazarı için Civic ve Accord kadar yüksek hacimlerde satan bir model olmasa da 10 binli rakamlara ulaşan satışlarıyla içinde bulunduğu segmentte önemli bir pazar payına sahip.  Bu sebeple Honda bu küçük modelinde yeterli bir satış potansiyeli görüyor olacakki, yeni bir Fit / Jazz platformu geliştirdi ve geçtiğimiz yıl içerisinde anavatanı Japonya‘da satışa çıkan model özellikle Hybrid versiyonuyla satış rekorları kırmaya başladı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İlk jenerasyonu 2002 yılında yollara çıkan Fit/Jazz aradan geçen 6 yılın ardından 2008‘de radikal değişikliklere gidilmeden yapılan güncellemelerle 2. jenerasyonu yollara çıktı. Başarılı modelinin 3. jeneraysonunu tanıtma vakti gelen Honda, Detroit‘te devam eden NAIAS fuarında geçtiğimiz gün Kuzey Amerika lansmanı gerçekleştirdi. Bu yeni model aslında bizleri de ilgilendiriyor ve yakında Avrupa pazarı için çıkacak yeni Jazz modeliyle de büyük ölçüde benzerlik gösteriyor.

Tasarım dili olarak eski çizgisini tamamen bırakan yeni Fit/Jazz, en son jenerasyon Civic’le gelen ön far ve panjur tasarımına adapte edilmiş. Arka kısımda çeşitli geometrideki çizgilerin buluştuğu far grupları ve tampon detayları içeren yeni modele biraz daha agresif ve dinamik bir görünüm verilmeye çalışılmış. Sadece tasarımsal olarak değişmeyen Fit, dışarıdan küçük görünen ebatlarında oldukça büyük ve şaşırtıcı bir iç hacim sunuyor; yeni jenerasyonda genel uzunluk birazcık kısalmakla birlikte genişlik ve yükseklik artırılarak, Honda severlerin kendi aralarında şimdiden kullanmaya başladıkları “lastiklerini bile çıkarmadan bisiklet sığıyor” sloganıyla, hedef kitlesinin şimdiden ilgisinin çekildiği anlaşılıyor.

İç mekanda herkesin hemen ısınamadığı ancak Honda’nın bu modelde sadık kaldığı katmanlı parçalardan oluşan tasarımı devam ediyor. 3 bölmeli optik göstergelerin yanı sıra parlak piano black çerçevenin içerisine oturtulmuş dokunmatik ekranlı bilgi&eğlence sistemi muhtemelen standart donanımda da gelebilecek kadar maliyet odaklı tasarlanmış. Fit/Jazz’ın kabininin kullanışlığını artıran akıllıca tasarlanmış gözler ve cepler yerlerini muhafaza ediyorlar.

Honda’nın yeni nesil Earth Dreams motorlarından 1.5 i-VTEC 130 beygirlik versiyonunun güç vereceği 2015 model yılı yeni Fit, ortak altapıyı paylaşan ve yakında üretim bantlarına girmesini beklediğimiz Vezel modeliyle birlikte bu planların gerçekleştirilmesi için yapılmış Celaya, Meksika‘daki yeni fabrikada üretilecek. Avrupa pazarına sunulacak yeni Jazz’ın da Cenevre Otomobil Fuarı‘nda görücüye çıkmasını beklediğimizi de belirtelim.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın