Yeni Mercedes-Benz S-Serisi, montaj hattından kendi başına çıkıyor

0

Mercedes-Benz, yakında yenilenecek olan S-Serisi’nin tanıtım videolarına devam ediyor. Alman marka, üretim bandındaki aracın otonom sürüş özelliğini gözler önüne seren bir video paylaştı.

Paylaşılan videoda Mercedes-Benz’in Bölgesel Yönetim Kurulu üyesi Markus Schäfer, aracın üretildiği Sindelfingen fabrikasını ziyaret ediyor ve makyajlanan S 560 4Matic’lerden birine konuk oluyor. Ardından bir dizi kamera ve sensör devreye girerek aracın kendi kendine üretim bandında ilerlediğini görüyoruz. Araç, yaklaşık olarak 1.5 km boyunca hiç durmadan tesislerde ilerleyerek yükleme alanına geliyor.

Bu gösterinin gerçek olmadığını düşünebilirsiniz ancak Mercedes-Benz bunun ucuz bir parti numarasından ibaret olmadığını belirtiyor. Şirketin açıklamalarına göre, Sindelfingen tesisi otomasyon ve verimliliği arttırmak için bu sistemi geliştirmeyi ve kullanmayı amaçlıyor.

Schäfer , ‘’Yeni Mercedes-Benz S-Serisi, güvenlik, konfor ve bağlantı için dünya standartlarını belirler ve otonom sürüş konusunda da bu yolda ilerliyor. Üretim hattından tesisin yükleme alanına S-Serisinin bağımsız yolculuğu, sürücü yardım sistemlerini üretimde nasıl kullanabileceğimizin geleceğini gösteriyor.’’ ifadelerini kullandı.  Gelecekte modellerin kendilerini montaj hattından çıkarıp doğrudan sahibinin evine götürebileceğini de sözlerine ekledi.

Makyajlanan Mercedes-Benz S-Serisi Temmuz ayının sonlarına doğru Avrupa’da satışa sunulacak. Araçta makyaj operasyonu ile birlikte yenilenen tamponlar, yeni otonom teknolojileri ve yeni motor seçenekleri bulunacak.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın