Yeni nesil Opel Corsa, Frankfurt’tan önce ortaya çıktı

0

Opel, yeni nesil Corsa’nın testlerine devam ederken, aracın görselleri Germancar4um‘da Forza adlı kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Corsa modelinde PSA’nın ortak altyapısını kullanmaya başlayan Opel, sonraki modellerinde de bu durumu sürdürecek. Araca ilk baktığımızda bu ortaklığın bir meyvesi olduğu anlaşılıyor. Genel anlamda, geçtiğimiz aylarda tanıtılan Fransız kuzeni Peugeot 208 ile benzeşen 6. nesil Corsa, detaylarda ayrılıyor.

Ön bölümde Opel’in karakteristik ön yüzüne sahip olan Corsa’da bumerang formlu farlardan vazgeçilmemiş. Adapif IntelliLux LED gündüz farlarında da yine bumerang şeklini görebiliyoruz. Aracın altıgen formlu ön ızgarası ise krom bir şerit ile ikiye ayrılıyor. derive10Yan tarafa geçtiğimizde ise aracın karakteristik omuz cizgisini görüyoruz. Arka kapının ön çıtasında da bir ambleme yer verilmiş. Büyük ihtimalle üst donanım seviyesinin görselleri paylaşılan model, siyah tavan rengiyle de dikkat çekiyor, Bu siyah renk aracın C sütununa kadar uzanarak spoyler ve arka cam ile bir bütünlük oluşturmuş.

Genel anlamda daha kaslı bir görünüme kavuşan Opel’in arka bölümünde ise bizleri çıkıntılı stop lambaları karşılıyor. Bumerang formlu LED grafiklerin stop lambalarına da taşındığını görüyoruz.

İç mekan olarak da önemli gelişim kaydeden 6. nesil Corsa büyük bir bilgi-eğlence sistemi ekranına kavuşmuş. Daha alt donanımlarda bu ekranın büyüklüğünün ne kadar olacağını ise henüz bilmiyoruz. Mevcut modeldekine oldukça benzeyen bir direksiyonla yoluna devam edecek olan Corsa’nın yeni bir otomatik vites topuzuna kavuştuğunu da yine görselle sayesinde öğrenmiş olduk. la-pla10Aracın güç ünitelerine geçecek olursak, görselleri sızdırılan modelin hibrit bir güç ünitesine sahip olduğunu düşünüyoruz. Bunun dışında PSA ortaklığının bir ürünü olan araçta yeni Peugeot 208 modelinde de kullanılan 1.2 litrelik benzinli ünitenin atmosferik ve turbo beslemeli seçeneklerinin yanı sıra 1.5 litrelik dizel üniteye yer verileceğini düşünüyoruz. Araç tıpkı e-208 modelinde olduğu gibi 50 kWh’lik bataryaya sahip bir elektrikli versiyona da sahip olabilir.

Güvenlik teknolojileri anlamında da çeşitli yeniliklere ev sahipliği yapacak olan 6. nesil yeni Opel Corsa hakkında ilerleyen günlerde daha fazla ayrıntılı bilgiye ulaşmayı umuyoruz. Aracın resmi tanıtımı ise Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın