Yeni nesil Renault Clio görüntülendi

0

Renault, yeni nesil Clio’nun trafiğe açık yollardaki testlerine başladı. Ağır kamuflajları ile birlikte casus fotoğrafçılara yakalanan model, yakın zamanda yenilenen Volkswagen Polo ve Ford Fiesta‘ya rakip olacak. Eylül ayında düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılması planlanan beşinci nesil Clio, sınıfının en gelişmiş ve yakıt tasarrufu sunan modellerden biri olacak.

Yeni nesil Clio, Nissan Micra‘nın da altyapısını oluşturan güncellenen CMF platformu üzerinde inşa edilecek. Yeni modelin kaputunun altında ise halihazırdaki 0.9 litrelik turbo benzinli üniteye ek olarak Mercedes-Benz ile birlikte geliştirilen 1.3 litrelik turbo beslemeli benzinli ünitenin de yer alması bekleniyor. Yeni Clio’nun dizel versiyona sahip olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Motor yelpazesindeki en önemli gelişme ise 1.3 litrelik turbo benzinli motora eşlik etmesi beklenen 48 Volt’luk elektrik motora sahip hafif hibrit sistemi olacak.

Aracın tasarımına geçtiğimizde ise modelin büyük kardeşi Megane‘den ve geçtiğimiz yıl tanıtılan Symbioz konseptinden esintiler görmek mümkün. Uygulanan ağır kamuflaja rağmen aracın ön bölümünde Fransız markanın yeni tasarım felsefesinin yer alacağını söyleyebiliriz. Aracın arka kapı kolları ise mevcut modeldeki gibi gizli kalacak gibi görünüyor. Renault böylelikle sadece 5 kapılı olarak sunulacak modelin daha daha dinamik görünmesini hedefliyor.Clio-6Yeni Clio’daki en büyük değişiklik ise iç mekanda olacak. Beşinci nesil ile birlikte yeni bir göstege paneline kavuşacak olan modelde çok daha büyük dokunmatik bilgi-eğlence ekranının da sunulması bekleniyor. Diğer Renault modellerindekine benzer bir dokunmatik ekranın sunulacağını öngördüğümüz modelde rakiplerinde olduğu gibi akıllı telefon bağlantı özellikleri gibi birçok yeni sistem de yer alacaktır.

Yeni Fransız süpermini, sınıfında bir ilke imza atarak Seviye 2 otonom sürüş teknolojilerini de içinde barındıracak.

Beşinci nesil Clio’nun tanıtımı beklenildiği gibi Paris Otomobil Fuarı’nda olacaksa yakın zamanda çok daha fazla casus fotoğraf elimize ulaşacaktır. Yeni modelin ilerleyen zamanlarda kamuflajlarının bir kısmından da kurtulmasını bekliyoruz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın