Yeni Opel Insignia GSi selefine göre 12 saniye daha hızlı

0

Opel, yeni Insignia GSi’yi geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı ancak şirket aracın Nürburgring’de önceki nesle göre 12 saniyeye kadar daha iyi bir sürelere sahip olduğunu yeni açıkladı.

Bu yılın başında PSA’ya satılan marka, aracın pistte elde ettiği süreyi henüz açıklamadı ancak selefine göre daha güçsüz olan modelin çok daha hızlı olması oldukça etkileyici. 2.8 litrelik V6 motora sahip olan Insignia OPC, 325 beygir güç ve 435 Nm tork üretiyordu, yeni Insignia GSi ise 2.0 litrelik dört silindirli motorundan 260 beygir güç ve 400 Nm tork elde ediyor. Tüm bu rakamlar göz önüne alındığında Opel’in yeni İnsignia GSi ile oldukça büyük bir iş başardığını söylemek mümkün.Opel-Insignia-GSi-5Opel mühendisleri, 65 beygilik güç ve 35 Nm’lik tork dezavantajını ortadan kaldırmak için Insignia GSi’yi daha hafif yapmaya odaklandılar. Çalışmalar sonunda aracı selefine göre 160 kg daha hafif yapmayı başaran mühendisler  bu diyet programı dışında araçta Brembo frenlere, tork vektörlü dört tekerlekten çekiş sistemine, 8 ileri otomatik şanzımana ve 20 inç jantlara sahip Michelin Pilot Sport 4 S lastiklere yer verdiler.

Opel Performans Direktörü Volker Strycek araç hakkında, ‘‘Ortaya çıkan sonuçlar zaten durumu ortaya koyuyor. Yeni Insignia GSi ile Nürburgring’de daha güçlü OPC’ye göre 12 saniyeye kadar daha hızlı turlar attım ancak bunun için yolun her santimetresini kullandım.’’ açıklamasında bulundu. Strycek ayrıca, aracın selefine göre kesinlikle daha hızlı ve kullanımının daha kolay olduğunu, ifadelerine ekledi.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın