Yeni Toyota Supra’nın parça şeması sızdırıldı

0

Uzun süredir beklenen yeni nesil Toyota Supra‘nın parça şemalarının tam bir listesi internete sızdırıldı ve spor otomobille ilgili önemli tasarım detayları ortaya çıkmış oldu.

SupraMKV forum sitesi tarafından ortaya çıkarılan liste, Supra’nın üç farklı aktarma organına sahip olacağını gösteriyor. İlk güç ünitesi, tıpkı BMW Z4’te olduğu gibi 20i takısı ile gelecek olan B48D kod adlı motor yer alacak. Avrupa’da satılacak olan bu versiyon hem sağdan hem de soldan direksiyonlu olarak üretilecek.

B48D kod adlı motor ile ilgili ayrıntıları tam olarak bilmiyoruz ancak BMW’nin 265 beygir güç üretebilen 4 silindirli 2.0 litrelik motorunu temel alan bir güç ünitesi ile karşılaşabiliriz. İkinci ünite 30i olarak adlandırılmış. Avrupa ve Amerika’da satışa sunulacak olan bu motorun kod adı is B46D. Motor gamının tepesinde ise 40i olarak adlandırılan B58C kod adlı 3.0 litrelik 6 silindirli güç ünitesi görev yapacak.

Parça şemasına gelecek olursak, aracın bir önceki nesil Supra ile aynı tamamen aynı logoyu kullanacağını söyleyerek başlayalım. Bunlara ek olarak aydınlatma ünitelerinin de daha önce çekilen casus fotoğraflarından tahmin ettiğimiz gibi görüneceğini söyleyebiliriz.ee1ef956-toyota-supra-parts-diagram-5Yeni modelin iç mekanı da büyük ölçüde ortaya çıkmış. Tamamen dijital olan gösterge grubu, 3 kollu direksiyon simidi ve spor koltuklar BMW Z4 ile benzerlik gösteriyor. Kabinde en fazla dikkat çeken detay ise görünürde Z4 modelinde olduğu büyük bir bilgi-eğlence ekranının olmaması. Yeni nesil Supra’da daha geleneksel bir orta konsol tasarımı tercih edilmiş.

Toyota, yeni Supra’nın manuel şanzımanla sunulup sunulmayacağını henüz açıklamada ancak ortaya çıkan görsellerde manuel vites topuzunu ortaya koyan bir bir şema bulunmuyor. Bunun yerine bir otomatik vites kolu ve 8 ileri tork konvertörlü şanzıman sızdırılan şemalarda yer alıyor.

Yeni Toyota Supra’nın artık nasıl görüneceğini az çok tahmin ediyoruz. Bundan sonra tek yapmamız gereken 2019 Ocak ayında yapılacak olan Detroit Otomobil Fuarı’nı beklemek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın