Yeni Volkswagen Jetta Detroit’te görücüye çıktı

0

Volkswagen, uzun zamandır beklenen yeni Jetta’yı Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı. Daha dikkat çekici ve sportif çizgilerin kullanıldığı modelin daha fazla müşteriye hitap etmesi bekleniyor.

Yeni Jetta’ya dışardan baktığımızda radikal bir değişiklik olmasa da selefinin sıradan tasarımından uzaklaştığını ve daha sportif bir yapıya büründüğünü söyleyebiliriz. Passat benzeri ön farları yeni büyük ızgarası ile bütünlük oluşturan model C formlu LED farlarıyla da dikkat çekiyor. Aracın yan tarafına geçtiğimizde ise eğimli tavan çizgisi yeni Jetta’ya coupe havası katmış. Arka bölümde ise stop lambaları mevcut Audi A4 sedan ile benzerlik gösterirken bagaj kapağına entegre spoyler aracın sportif görünümüne katkı sağlıyor. Arka tampon altına yerleştirilen egzoz çıkış görünümlü parça ise hoş bir detay olarak gözümüze çarptı.2019-VW-Jetta-3İç mekana geçtiğimzide ise yüksek kaliteli malzemeler ve 10 farklı renge sahip ambiyans aydınlatması sürücüsünü karşılıyor. Yeniden tasarlanan orta konsol ile birlikte bilgi-eğlence ekranı tıpkı yeni Polo‘da olduğu gibi daha yukarı taşınırken havalandırma ızgaraları klima kontrollerinin hemen üzerine alınmış. Yeni modelin bilgi-eğlence sistemi ekranının kesin boyutları ise henüz açıklanmış değil.

Yeni nesil ile birlikte kullanılacak olan MQB platformu, Jetta’nın daha geniş iç mekana sahip olmasına, azalan ağırlıkla birlikte yakıt verimliğinin artmasına ve daha yüksek teknolojiyi benimsemesine olanak sağlayacak. Yeni platform ile her anlamda boyutları artan aracın bagaj hacmi ise değişmemiş. Coupe formlu tasarıma rağmen aracın iç mekanında önemli gelişmeler kaydedildiği marka tarafından iddia edilirken baş, diz ve omuz mesafelerinin iyileştirildiği belirtildi. 2019-VW-Jetta-16Araçta gelişen bir diğer detay ise güvenlik ekipmanları olmuş. Otomatik acil fren sistemi, çarpışma uyarı sistemi, adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi ve şerit takip asistanı gibi birçok yenilik de yeni Jetta’da bizleri bekleyen teknolojik gelişmeler arasında.

Yeni modelin tasarımı ve teknolojleri değişmesine rağmen ABD’de 1.4 litrelik turbo benzinli motor ile satılmaya devam edecek. 148 beygir güç üreten bu motor 250 Nm’lik tork değeri sunuyor. Yeni nesil ile bu ülkede birlikte 8 ileri otomatik şanzıman ile sunulacak olan araçta 6 ileri manuel şanzıman ise görevine devam edecek.

Yılın ikinci çeyreğinde ABD’de satışa sunulacak olan yeni Jetta’nın fiyatı ise 18,545 $ olarak açıklandı. Yeni modelin ülkemize gelişinin ise 2019 yılını bulabileceği öğrenildi.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın