2019 Peugeot 208 şık tasarımı ile oldukça iddialı

0

Mevcut Peugeot 208 yaklaşık 7 sene önce hayatımıza giriş yaptı ve Fransız üretici artık yaşlanan modelin selefinin testlerine başladı. Uzun zamandır testleri süren yeni nesil modelin çekilen son casus görüntüleri ise oldukça fazla ipucu barındırıyor.

Güney Avrupa’da test edilirken görüntülenen yeni 208 GTi oldukça fazla kamuflaj malzemesi ile kaplı olmasına rağmen umut verici görünüyor. Bu yılın başlarında tanıtılan 508 ve 508 SW‘nin tasarım diline sahip olacak olması da 208’i bir adım öne çıkarıyor.

Yeni modelin ön tarafına bakacak olursak, üç dikey elemana sahip olan belirgin farlarla çevrili ince ızgarayla karşılaşıyoruz. Biraz daha aşağıya indiğimizde ise daha büyük bir hava girişi ve yan taraflarda ise aslan dişlerini anımsatan LED gündüz farlarını görüyoruz.

Aracın oldukça dik bir buruna sahip olacağını söyleyebiliriz ancak 208’in geri kalanının oldukça aerodinamik tasarlandığını ve şık bir omuz çizgisine sahip olacağını söylemeden geçmeyelim. Ayrıca daha eğimli bir ön cama sahip olan aracın pencereleri de daha geleneksel bir çizgiye sahip.11Arka bölüme geçtiğimizde ise daha evrimsel bir tasarımla karşılaşıyoruz. Büyük bir spoylere ev sahipliği yapacak olan 208’de 508 modelindekine benzer bir stop lambası kullanılacak. Çift egzoz çıkışına yer verilen aracın plakalığı ise yeni nesilde arka tampona taşınmış.

Peugeot, aracın teknik detayları konusunda ağzını oldukça sıkı tutuyor ancak 208, DS3 Crossback ile merhaba diyeceğimiz EMP1 platformunun üzerinde inşa edilecek. Yeni 208’in Paris Otomobil Fuarı ile birlikte görücüye çıkacak olan DS3 Crossback modeliyle motor gamını da paylaşmasını bekliyoruz.

Yeni modelin motor seçenekleri henüz netlik kazanmazken markanın e-CMP platformuna ev sahipliği yapacak olan modelin elektrikli versiyonunun detayları açıklandı. 50 kWh’lik lityum-iyon bataryaya sahip olacak olan modelin yaklaşık olarak 115 beygir gücünde olması bekleniyor. Elektrikli modelin menzilinin ise 450 km’nin üzerinde çıkabileceği öngörülüyor.

Peugeot tasarımcısı Gilles Vidal, elektrikli versiyonun standart modele çok benzeyeceğini söylerken ”Bu modelin elektrikli versiyon olduğu gerçeğini haykırmak zorunda değiliz.” diye konuştu. Başarılı tasarımcı, bunun dışında 208 EV’nin model gamını tamamlayacağını ve ayrı bir model olmayacağını sözlerine ekledi.

208 GTi’nin de elektrikli olarak sunulacağı iddiaları yer alırken bu bilginin doğrulu ise henüz onaylanmadı ancak elektrikli bir hot-hatch görmek oldukça ilginç olurdu.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın