300 beygirlik Audi SQ2 gün yüzüne çıktı

0

Audi, bu sene Paris Otomobil Fuarı’nda birçok model tanıttı ancak bunlardan sadece bir tanesi S logosuna sahip. Evet, Audi’nin performanslı SUV modeli SQ2’den bahsediyoruz.

Gittikçe genişleyen SUV pazarında müşterilerin istekleri doğrultusunda yüksek performanslı SUV modeller de önem kazanmış durumda. Bu durumu göz önünde bulunduran Audi de SUV modellerine birer birer S arması takmaya başladı. Markanın performanslı SUV’larının son örneklerinden olan SQ2’de ise markanın ateşli hatchback modeli S3’ten tanıdığımız 2.0 litrelik turbo benzinli motor kullanılmış. Artan gücün yanı sıra araçta alçaltılmış S sport süspansiyona yer verilirken içerde ve dışarda ise sportif ögeler ile aracın karakteri vurgulanmış.

2.0 litrelik turbo motorundan 300 beygir güç ve 400 Nm tork elde edebilen SQ2, 7 ileri S Tronic çift kavramalı şanzıman ve standart dört tekerlekten sürüş sistemi quattro sayesinde 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor. Aracın son hızı ise 250 km/s olarak sınırlandırılmış.

Yeni modelde kullanılan S spor süspansiyon ile aracın yüksekliği 20 mm alçaltılırken aracın daha dinamik bir yapıya ulaşması sağlanmış. SQ2’de ayrıca ön tekerlekler çekişten düştüğünda quattro sistemi milisaniyeler içerisinde gücün tamamını arka tekerleklere aktarabilecek.588b68ff-2019-audi-sq2-13SQ2’de otomatik, konfor, dinamik, verimlilik ve kişisel olmak üzere beş sürüş modu sunan Audi dinamik sürüş seçme sistemi de standart olarak sunuluyor. Bu ayarların her biri direksiyon, şanzıman ve ek sistemlerin tepkisinin değişmesini sağlıyor.

Yeni modele dışarıdan bakacak olursak, SQ2’nin kullanılan agresif tamponlar, dörtlü egzoz çıkışı, özel ön ızgara, daha sportif yan marşpiyeller, kapılardaki ‘quatteo’ yazılı şeritler ve tavan spoyleri ile standart modelde direk ayrıldığını söyleyebiliriz. 10 farklı gövde rengi ile sunulacak olan modelde boyutları 18 ile 19 inç arasında değişen 10 farklı alaşım jant seçeneği de mevcut olacak.

Performanslı SUV model sahip olduğu LED ön ve arka aydınlatma grubu ile diğer Q2 modellerine göre daha fazla donanım da sunuyor. Donanımdan bahsetmişken SQ2’nin iç bölümünde deri ve yapay deriden oluşan spor koltuklar, ön kol dayama, otomatik klima, çok işlevli spor direksiyon ve renkli bilgi-eğlence ekranı standart olarak geliyor. 12.3 inç boyutundaki Audi Virtual Cockpit ekranı ise opsiyon listesinde yer alacak.

Sunduğu perfomans ve sportif görünüm sayesinde hızlı bir SUV arayan müşterilerin aklını çelmeye çalışacak olan yeni Audi SQ2’in 2019 yılının ilk çeyreğinde Avrupa’da piyasaya çıkması bekleniyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın