Audi Q8’in testlerine Nürburgring’de devam ediliyor

0

Audi, Q8 ile BMW X6 ve Mercedes-Benz GLE Coupe modellerinin coupe formlu SUV pazarındaki hegemonyasını yıkmayı hedefliyor.

Nürburgring’de yapılan testler sırasında görüntülenen model sahip olduğu kamuflajlarıyla tasarım detaylarını korusa da Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Q8 Concept modelinden esinlenilen çizgilerini gizlemeyi başaramıyor.

Dış tasarımda Q8 Concept’inden izler taşıyan model iç mekanını ise büyük ölçüde yeni Audi A8 ile paylaşacak. Tıpkı A8 modelinde olduğu gibi çift dokunmatik ekrana sahip bir orta konsolun yer alacağı aracın iç mekanında kalite hissini arttırmak için yumuşak dokulu malzemelerin kullanılacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Audi’nin alüminyum ve karbon fiberden üretilen yeni MLB platformu üzerinde yükselecek olan coupe formlu SUV model birçok farklı güç ünitesine de ev sahipliği yapacak. Söylentilere göre yeni modelde SQ7’de de yer alan üç turbo beslemeli 4.0 litrelik V8 dizel motor ve ona eşlik edecek olan 48V’lik elektrikli ünite görev yapacak. SQ8 olarak adlandırılması beklenen bu aracın yaklaşık 470 beygir güce sahip olacağı söyleniyor. Q8’in potansiyel bir RS versiyonunda ise çift turbo destekli benzinli V8 motorun yer alması bekleniyor.

Alman marka, yeni modelinin resmi tanıtım tarihini henüz açıklamadı ancak Q8’in 2018 yılı içerisinde tanıtılacağı öngörülüyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın