BMW 8 Serisi Gran Coupe ve Convertible’nin patent görselleri geldi

0

BMW, geçtiğimiz günlerde yeni 8 Serisi‘nin üzerindeki örtüleri kaldırmıştı. Bu tanıtımın ardından gözler 8 Serisi Convertible ve Gran Coupe’ye çevrilmişti. Ortaya çıkan son patent görselleri ile yeni modellerin nasıl görüneceği konusunda da fikir sahibi olduk.

Brezilya Ulusal Mülkiyet Enstitüsü tarafından verilen belgelerde aracı çıplak halde görüyoruz. Fazla bir ayrıntı içermeyen görseller yine de araçların nasıl görüneceği konusunda birçok ipucu barındırıyor.

Ortaya çıkan görsellerde convertible versiyonun açılabilir tavanı hariç coupe ile hemen hemen aynı tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Her ne kadar aracın arka bölümünü göremesek de bu bölümde de küçük farklılıklar bekliyoruz. 8 Serisi Convertible’nin arka bölümünün bu anlamda 6 Serisi Convertible modelinde olduğu gibi 2 parçalı olacağını, bir bölümün bagaj bölümünü oluştururken diğer bölümün ise açılabilir tavana ev sahipliği yapacağını düşünüyoruz. Üçüncü stop lambası ise aracın bagaj kapağıne entegre edilen spoyleri üzerine konumlandırılacak.faa01f79-bmw-8-series-convertibleDaha önce herhangi bir casus görüntüsü çekilmediği için 8 Serisi Gran Coupe’yi ise hepimiz daha fazla merak ediyorduk. Daha önce M8 Gran Coupe Concept modeli ile ilk ipuçları verilen aracın ön yüzünün konsept modele göre törpülendiğini ve daha fazla yatay elemanda oluştuğunu görüyoruz. Araçtaki en büyük değişiklik ise A sütununda meydana gelmiş; daha uzun dingil mesafesine sahip Gran Coupe’de fazladan iki kapıya yer açmak için BMW mühendisleri bu bölümü elden geçirmiş.

Gran Coupe’nin üretim modelinde sportif birçok detayın kaybolduğunu görüyoruz ancak yeni model tasarlanırken genel anlamda konsept modele sadık kalındığını söyleyebiliriz.

Coupe formlu sedan modelin kaputunun altında ise 8 Serisi Coupe’den tanıdığımız çeşitli benzinli ve dizel motorlar yer alacak. 320 beygir güç ve 680 Nm tork üreten 3.0 litrelik TwinPower 6 silindirli turbo dizel motorun yanı sıra 530 beygir güce ve 750 Nm tork değerine sahip 4.4 litrelik çift turbo beslemeli V8 motor da seçenekler arasında olacaktır.5e409e39-bmw-8-series-gran-coupe-1

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın