BMW, yeni nesil X3 modelini tanıttı

0

BMW, yeni nesil X3 modelini yapılan bir etkinlik ile tanıttı. Yeni model ile birlikte daha büyük boyutlara kavuşan araç yeni teknolojileri de içinde barındırıyor. BMW’nin Spartanburg tesislerinde tanıtılan aracın Kasım ayından itibaren bayilerdeki yerini alması bekleniyor. Aracın ne kadarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı ise daha sonra açıklanacak.

Yenilenen dış tasarımı ile çok daha agresif bir yapıya kavuşan araçta üç boyutlu bir yapıya bürünen ön ızgara ilk dikkat çeken detay. Selefinde yer alan yuvarlak sis farları ise bu modelde kendini altıgen şeklindeki LED farlara bırakmış. Arka tarafta da 3 boyutlu yapıya kavuşan stop lambaları LED grafikleriyle oldukça dikkat çekici görünüyor. Aşağıya doğru uzanan spoyler ve kullanılan çift egzoz çıkışı aracın sportif yapısına katkıda bulunuyor.

bmw-x3-all-new-2018-11Yeni model ile birlikte aracın artan dingil mesafesi 5.5 cm artarken aracın ön ve arka ağırlık dağılımının ise 50:50 olduğu açıklandı. Bu değer aracın oldukça dengeli bir yapıya sahip olacağını gösteriyor.

Aracın iç mekanına geçtiğimizde ise altıgen formlu sürücü odaklı bir kokpit kaşımıza çıkıyor. 10.25 inç boyutundaki bilgi-eğlence ekranı eski modele göre daha yukarıya konumlandırılmış ve artık Apple Watch veya Samsung Gear gibi giyilebilir akıllı teknoloji ürünleri ile bağlantı sağlanabiliyor. Baş üstü göstergenin de boyutu %75 oranında büyürken üç bölgeli klima ve havalandırmalı ön koltuklar aracın iç mekanda sunduğu konfor özellikleri arasında yer alıyor.

BMW, yeni modelinde Active Protection adını verdiği, potansiyel kaza olasılığına karşı önlem alan sisteme yer vermiş. Bu sistem, potansiyel bir kaza algıladığında emniyet kemerini hazır hale getirirken açık olan yan camları ve sunroofu da kapatma gibi önlemler alıyor. Bu sistem, potansiyel önden çarpışma durumlarına karşı önlemlerini alırken arkadan gelebilecek olan tehlikeleri de göz ardı etmiyor ve bu bölümde de gerekli önlemleri alıyor.

bmw-x3-all-new-2018-52Bu sistemin dışında yeni modelde, dur-kalk özelliğine sahip aktif hız sabitleyici, kör nokta uyarı ve koruma sistemi, şerit takip uyarı asistanı, gündüz yaya algılama uyarı sistemi, ön çarpışma uyarı sistemi, çapraz trafik uyarı sistemi ve azami hız uyarı asistanı ( Navigasyon ile birlikte çalışıyor) gibi birçok güvenlik sistemine yer verilmiş.

Yeni model geniş bir motor yelpazesi ile birlikte sunulacak. 2.0 litrelik 184 beygir gücündeki 290 Nm tork üretecek olan sDrive20i ilk aşamada modelin giriş versiyonunu oluşturacak. 0’dan 100 km/s sürate 8.3 saniyede çıkacak olan aracın son hızı ise 215 km/s olarak açıklandı. İlerleyen aşamada bu motora sahip xDrive20i modeli de satışa sunulacak.

Dizel cephesinde ise xDrive20d ve xDrive30d modelleri 190 ve 265 beygirlik güç seçenekleri ile birlikte gelecek. 2.0 litrelik dizel ünite 20d versiyonunu 8 saniyede 100 km/s sürate taşırken bu değer 30d modelinde ise 5.8 saniye olacak.

bmw-x3-all-new-2018-4BMW, 3. Nesil ile birlikte X3 modelinde ilk defa M Performance versiyonu da sunacak. X3 M40i modeli 3.0 litrelik 6 silindirli benzinli motor ile birlikte sunulacak. Bu motordan 360 beygir güç ve 500 Nm tork elde eden model, 4.8 saniyede 100 km/s sürate ulaşabilecek. Aracın son hızı ise 250 km/s olarak açıklandı.

BMW, bu modellerin ardından ise hibrit bir X3, sonrasında ise tamamen elektrikli bir versiyonu da model gamına eklemeyi planlıyor.

Bu yılın sonunda ülkemizde de satışa sunulması beklenen model 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın