Bugatti’nin yeni süper otomobili Chiron yine görüntülendi

1

Erico Hessel adlı bir Instagram kullanıcısı, Bugatti’nin 2016’da piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni süper otomobili Chiron’un prototip versiyonunu görüntüledi. İtalya’da test edilirken görüntülenen prototipin üzerinde pek bir kamuflaj yer almıyor.

Chiron’u bilmeyenler için kısaca tanımlamak gerekirse, bu araç Bugatti’nin 10 yıldır piyasada olan efsanevi süper otomobili Veyron’un yerini alacak. Bugatti bu araç üzerinde oldukça yoğun çalışmaya devam ediyor, çünkü Chiron’un firmanın bugüne kadarki en hızlı otomobili olma iddiası bulunuyor. Chiron ismi de Bugatti’nin 1999 yılında ürettiği bir süper otomobil konseptinden geliyor.

bugatti-chiron-kamuflajli-4Geçtiğimiz aylarda Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Bugatti Vision Gran Turismo adlı konsept otomobile de oldukça benzeyecek olan Chiron’un, prototip versiyonunun üretim halinden biraz daha farklı olacağı da öngörülüyor.

Aracın performansı yönündeki tahminler ise 450 km/s maksimum hız, 4 turbolu 8.0 litrelik W16 motor sayesinde gelen 2 saniyelik 0-100 km/s hızlanması şeklinde. Araçta kullanılacak olan bu devasa motorun 1500 beygir civarında güç üretmesi bekleniyor.

Tüm bu performansın bedeli ise oldukça ağır. Chiron’un başlangıç fiyatının 2.2 milyon Euro olması bekleniyor. Aracın 2016’nın Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılması beklenirken, şimdiden bu aracı almak isteyen bir sürü müşterinin biriktiği söyleniyor. Veyron’dan ilk aşamada yalnızca 450 adet üretilmişti, Chiron’dan da yalnızca 500 adet üretileceği belirtiliyor.

Yazar hakkında

Mertcan Aytar

En büyük hobisi otomobiller olan bir makine mühendisliği öğrencisi

1 Yorum

  1. Bugatti CEO’su Wolfgang Dürheimer Veyron’un yerine her anlamda daha fazlasını sunacak yeni modelin duyurusunu yaptı. Top Gear dergisine konuşan Dürheimer ortaya çıkacak yeni modelde çok daha sade ve lüks bir tasarım yoluna gittiklerini belirtti. Ayrıca Chiron’un (ismi henüz doğrulanmadı) daha güçlü daha çevik ve yeni lastik teknolojisi sayesinde limit hızı daha yüksek bir araç olması planlanıyor. Araçla ilgili kesin detaylara henüz yer verilmese de geliştirilmiş 1,500 beygirlik W16 8.0 litre hacimli motoru e-turbo teknolojisiyle 4 turbo ünitenin desteklemesi bekleniyor. 0-100 km/s hıza 2 saniyenin biraz üzerinde bir sürede çıkması ve maksimum hızın 450 km/s ‘den fazla olması planlanıyor. Dürheimer daha çabuk ivmelenen ve daha yüksek hızlara çıkan bu aracı yapmak istemelerinin bir nedeni olarak Lotus Exige temelli Hennessey Venom’u geçmek olduğunu şu cümlelerle söyledi: “Birisi bize zor zamanlar yaşatıyor adı Hennessey.” Dürheimer seneye Hennessey Venom’un 1400 beygirin üzerinde bir güce 1300 kg’ı geçmeyecek ağırlığa ve yaklaşık 467 km/s maksimum hıza ulaşacağını düşündüklerini belirtiyor. Bugatti’nin patronu yeni versiyon için dünya üzerindeki en iyi süperspor araç olacağını ve Veyron’a göre her anlamda daha iyi olacağını söylüyor. Yeni Bugatti’nin 2016 Mart ayında yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterime çıkması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın