FCA, Alfa Romeo ve Maserati’yi elinden çıkarabilir

0

Fiat-Chrysler Grubu kendisine bir müttefik arıyor ve gelen son bilgilere göre şirket, Maserati ve Alfa Romeo markalarını kendinden ayırarak FCA’yı daha cazip hale getirmeyi planlıyor.

FCA’nın, şirketin toplu pazar araçlarına odaklanmasını ve  markanın daha cazip olmasını sağlayacağı düşüncesiyle  bu seçeneği düşündüğü iddia edildi. Bu hamlenin ayrıca, Agnelli ailesinin de istediği gibi şirketin değerinin artmasına da yardımcı olması bekleniyor.

Gelen raporlara göre Alfa Romeo ve Maserati firmaları yaklaşık 7 milyar Euro değerinde ancak satış kararının çıkması bu yılın sonuna kadar beklenmiyor. FCA’nın Magneti Marelli’nin yanı sıra 5 milyar Euro değerine kadar olan şirketileri de elden çıkarılabileceği belirtiliyor.

FCA, yapılan iddialara cevap vermeyi reddetti ancak yöneticilerin bir veya daha fazla şirketin satışı da dahil olmak üzere birçok farklı seçenek üzerinde çalıştığı rapor edildi.

Jeep, şuanda şirketin en değerli varlıklarından biri olarak görülüyor ve FCA, bu markayı bırakmak istemiyor. Gelen bilgilere göre, Fiat’ın Jeep’i kitlesel pazar markaları Chrysler, Dodge ve Ram için bir güven noktası olarak elinde tutmak istiyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın