Lotus Exige Cup 430 piste çıktı

0

Yeni Lotus Exige Cup 430, sahip olduğu 430 beygir ile pek de etkileyici görünmeyebilir, özellikle de artık hiper otomobiller için 1.000 beygirlerin konuşulduğu bu ortamda. Ancak, Lotus’un kendi otomobilleri için kesinlikle farklı referans noktaları var.

Lotus, sahip olduğu en büyük motoru, en küçük şasi ile birleştirerek tam da pistler için tasarlanmış bir otomobil ortaya koydu. Sahip olduğu güç ele alındığında çok fazla göze batmayan Exige Cup 430’un 1.055 kg’lik ağırlığı ise tüm dengeleri değiştiriyor ve bu otomobili tam bir pist canavarı haline getiriyor.

Toyota Avalon ve Lexus RX350 modellerinden de kullanılan 3.5 litrelik V6 motora sahip olan araç 0-100 km/s hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlarken son hızı ise 289 km/s olarak açıklandı.

Paylaşılan videoda da görüldiği gibi pistte oldukça iyi işler yapan ve dengesini bir an olsun kaybetmeyen aracın ne kadar başarılı olduğunu anlamak için ünlü Hethel pistinde 1.24.8’lik derece elde ettiğini söylememiz yeterli olur sanırım. Bu derece ile Hethel pistindeki en hızlı üretim modeli ünvanını ele geçiren araç, Lotus’un ‘daha çok güç, daha az ağırlık’ felsefesinin son meyvesi.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın