Lotus’un elektrikli hiper otomobili Type 130, 16 Temmuz’da tanıtılacak

Lotus, elektrikli Type 130 otomobilini 16 Temmuz’da Londra’da düzenlenecek özel bir etkinlikle tanıtacağını duyurdu. İngiliz üretici bu duyuru ile birlikte aydınlatılmış marka yazısını ve şarj portunu gösteren yeni bir teaser resmi ve kısa bir video yayınladı.

“Dünyanın tam elektrikli İngiliz hiper otomobili” olarak adlandırılan Type 130, markanın 71 yıllık tarihi boyunca süren Lotus “Types” serisini temsil edecek ve sadece 130 adet üretilecek.

Lotus’un yeni elektrikli amiral gemisi, şirketin Hethel, Norfolk’taki tesislerinde inşa edilecek. Type 130’un şirketin tarihindeki ‘dinamik şekilde kusursuz bir yol otomobili’ olacağı belirtildi.

Teknik detaylar hala bilinmemekle birlikte, Type 130’un otomobil dünyasında önemli bir yere sahip olabilmesi için Lotus’un cebinden birkaç sürpriz hamle çıkarması bekleniyor. Elektrik motorları ve bataryalar oldukça ağır ekipmanlar, İngiliz üreticinin de bu durumla başa çıkabilmek için yenilikçi mühendislik tekniklerini hiper otomobilinde kullanabileceği konuşuluyor.

Lotus CEO’su Phil Popham, pist kullanımları için daha hafif hale getirmek amacıyla elektrikli hiper otomobillerinin batarya modüllerinin çıkarılabilir olabileceğini bile ima etmişti. Popham yaptığı açıklamada, ”Elektrifikasyonun kesinlikle aerodinamik açısından belirgin faydaları var ve ağırlık merkezleri düşük oluyor. Müşterinin ihtiyaçlarını anlamamız gerekiyor. Eğer aracı sadece20 dakika kullanacaksanız, tam dolu batarya takımına ihtiyacınız var mı?” diye konuşmuştu.

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın