Lotus’tan yeni bir özel model daha: Exige Cup 430 Type 25

0

Oldukça özel otomobiller üreten Lotus, otomobillerinin özel versiyonlarıyla onları bir kat daha değerli kılıyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Exige Cup 430‘un ardından Lotus bu sefer de Exige Cup 430 Type 25’i otomobilseverlerin beğenisine sundu. Yeni versiyon, markanın 1954’ten 1994 yılına kadar süren yarış tarihini korumak ve tanıtmaktan sorumlu olan Classic Team Lotus ile işbirliği sonunda oluşturuldu. Bu ortaklığın ürünü olan Exige Cup 430 Type 25, 1963 F1 sezonuna damga vuran Lotus Type 25’e atıfta bulunuyor.

436 beygir güç ve 440 Nm tork üreten 3.5 litrelik süperşarjlı V6 motora ev sahipliği yapan bu çok özel otomobil 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3.2 saniyede tamamlıyor. Yeni modelin son hızı ise 290 km/s olarak açıklandı.

Lotus Racing Yeşili ve Old English Beyazı olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip olan model rengiyle kontrast oluşturan şeritlerle süslenmiş. Lotus_Exige_Cup_430_Type_25_02Devasa bir arka kanada ve özel tavan panellerine yer verilen aracın ön ve arka bölümde yer alan hava girişleriyle de yere basma kuvveti arttırılmış. Lotus, Exige Cup 430 Type 25’in 220 kg’ye kadar yere basma kuvveti uygulayabileceğini iddia ediyor.

Aracın içi de en az dışı kadar özel tasarlanmış. Kapı panellerinde, direksiyonda ve ön konsolda çift dikişli Alcantara döeşemeye yer verilen model, karbon fiber spor koltuklara sahip. Aracın daha birçok bölümünde alüminyum ve karbon fiber parçalar görmek mümkün, vites topuzu ise orijinal Type 25’te olduğu gibi ahşap olarak tasarlanmış.

Lotus CEO’su Jean-Marc Gales yaptığı açıklamada, ”Lotus Exige Cup 430 Type 25, günlük yollarda sadece Lotus’un yapabileceği saf bir mekanik sürüş deneyimi sunar, ancak piste çıktığında ise sadece en iyi sürücülerin kullanabileceği derin bir performans göreceksiniz.” ifadeleriyle araçlarına ne kadar güvendiklerini belirtti.

Lotus, oldukça özel olan bu modelin üretim adedini 25 ile sınırlayarak çok daha değerli bir model haline getirecek.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın