Lotus Exige S için otomatik vites seçeneği yolda

0

Lotus Exige S, hafif yapısı, minimum düzeyde tutulan sürüş müdahale sistemleri ve ortadan motorlu yerleşimi ile trafikte kullanabileceğiniz en yalın sürüş zevkine sahip otomobillerden birisi. Herşeyin sürücü kontrolünde olduğu bu otomobilde bir de vites değişimi ile uğraşmak istemeyen potansiyel müşteriler için opsiyonel 6 ileri otomatik vites kutusu tercih listesinde yerini alıyor.

lotus_exige_s_42

Coupe ve roadster versiyonların ikisinde de sunulacak olan otomatik vites kutusu, 0-100 km/s koşusunda sürücüsüne 0.1 saniye daha kazandırarak 3.9 saniye içerisinde durağan halden 100 km/s hıza ulaşıyor. Standart bir vites kolu yerine konsola yerleştirilen “P-R-N-D” butonları üzerinden kontrol edilen şanzıman, manuel vites değişimi ihtiyacını da direksiyonun iki yanında konuşlandırılan aluminyum kulakçıklar üzerinden karşılıyor.

Söz konusu otomatik şanzımanın eşlik ettiği 3.5 litrelik supercharger beslemeli V6 güç ünitesi ise krank üzerinde 350 bg güç ve 400 Nm tork değerlerine ulaşarak 1182 kg ağırlığındaki otomobile etkileyici bir performans kazandırıyor.

Vites yükseltme süresi 240 milisaniye olarak belirtilen otomatik şanzımanın vites düşürme süresi ise henüz açıklanmadı.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın