Mercedes-AMG Project One, Frankfurt’ta başrolde

0

2017 Frankfurt Otomobil Fuarı’nın en çok merak edilen otomobillerinin başında gelen AMG Project One tanıtıldı. Uzun süren teaser kampanyasının ardından gün yüzüne çıkan model dünyadaki ilk güncel Formula 1 güç aktarma organına sahip yol otomobili olarak dikkat çekiyor.

Gücünü W08 F1 yarış otomobilinden alan araç turbo destekli 1.6 V6 motorun yanında 4 adet elektrikli motora sahip.

Şuanda piyasada bulunan motorların en iyileri bile 20.000 devir çevirebilirken, Project One’de yer alan ve ön tekerleklere gücünü veren iki adet elektrikli motor 50.000 devir çevirebilen ileri bir teknolojiye sahip. Araçta yer alan üçüncü elektrikli motor doğrudan turboya entegre edilirken dördüncü motor ise içten yanmalı motor ile birlikte çalışmakta.MercedesAMG-ProjectOne-13Ön tekerleklere güç veren motorlar yaklaşık olarak 161 beygir güç sunarken, motora entegre ünite de benzer güç seviyesinde. Turboya eşlik eden diğer motor ise yaklaşık 121 beygir güce sahip. Tüm bu motorlar içten yanmalı ünite ile birleştirildiğinde ise ortaya 1000 beygirin üzerinde bir rakam çıkıyor.

Mercedes-AMG, hiper otomobilde turbo gecikmesinin ortadan kaldırılmasının yanında aracın tepki süresinin atmosferik V8 motorlardan daha iyi olduğu iddiasında. Bütün bunlar elektrikli motorların sağladığı torkun yanında turbo ünitesi ile birlikte çalışan elektrikli motorun yardımıyla mümkün olmuş.

Peki bu ileri derece mühendislik eserinin performans değerleri neler? AMG, bu aracın 350 km/s hızı aşabileceğini belirtiyor. Bu zaten beklenen bir durum ancak asıl inanılmaz olan aracın 0-200 km/s hızlanma süresinin 6 saniyenin altında olduğu.MercedesAMG-ProjectOne-05Hibrit otomobil tamamen elektrikli olarak yaklaşık 25 km yol kat edebiliyor. Normal hibrit araçlara göre 400 yerine 800 Volt ile çalışan aracın yaklaşık 100 kg olan bataryalarında Mercedes-AMG W06 Hybrid F1 aracına göre 4 kat fazla hücre bulunuyor. Şirket ayrıca, normal sürüş şartlarında aracın ihtiyacı olduğu enerjinin %80’ini yeniden kullanılmak üzere bataryalara aktardığını belirtti.

Bu özel araç gücünü yere aktarabilmek için özel olarak geliştirilen otomatikleştirilmiş 8 ileri bir şanzıman kullanıyor. İstenildiği takdirde manuel olarak kullanılabilen araç direksiyonun arkasındaki kulakçıklar yardımı ile vites değiştirmenize olanak sağlıyor. Yüksek mukavemetli karbon fiber monokok gövdesi otomobilin temelini oluştururken, gövdeye entegre edilmiş motor ve şanzıman aynı zamanda yük taşıyıcı işlevlere sahipler.

Aracın tasarımına geçecek olursak, şimdiye kadar yayınlanan teaser ile aracın silüetini görme fırsatımız olmuştu ancak resmi tanıtımın ardından araç tamamen gözler önüne serildi. Aerodinamik verimlilik odaklı tasarlanan aracın ön bölümde geniş hava girişlerine ve ince farlara yer verilmiş. Bu bölümün McLaren F1 modelini çağrıştırdığını söyleyebiliriz. Kaput üzerinde bulunan hava kanalları oldukça dikkat çekerken aracın tavanına monte edilen hava girişi de arka tarafa yerleştirilen içten yanmalı motora daha iyi bir hava akışı sağlıyor. Aracın agresif tasarımı arka tarafta da kendini gösteriyor. Devasa spoyler ve ona uzanan kuyruk F1 araçlarına göndermede bulunurken 3 egzoz çıkışı ile de W08 F1 aracına atıfta bulunulmuş.MercedesAMG-ProjectOne-06İç mekanda da F1 esintileri devam ediyor. Formula 1 tarzı direksiyonun üzerinde bulunan çok sayıda tuş yardımı ile sürüş modları ve süspansiyon ayarları yapılabiliyor. Kullanılan 10 inç boyutundaki iki adet ekran oldukça sade tasarlanan iç mekana hareket kazandırmış. Klima ve elektrikli camların bulunduğu aracın arka camı olmadığı için geri görüş kamerasına da yer verilmiş.

275 adet ile sınırlı olacak olan Project One’nin fiyatı ise 2.275 milyon Euro yani yaklaşık olarak 9.29 milyon TL olarak açıklandı. Aracın fiyatı açıklanır açıklanmaz ise üretilecek olan tüm Project One’ler satıldı. Araçların sahiplerine 2019 yılında teslim edilmeye başlanması bekleniyor.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın