Mercedes-AMG Project One’nin testlerine başlandı

0

Mercedes-AMG Project One, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasının ardından adeta unutulmuştu. Yeni modelleri hakkında o günden bu yana herhangi bir bilgi paylaşmayan marka sonunda zincirleri kırdı ve hiper otomobilin testleri sırasında çekilen görüntüleri bizlerle paylaştı.

Uygulanan kamuflaja rağmen aracın tasarımı büyük oranda ortaya koyulmuş. Tasarımında konsept modele sadık kalınan aracın testlerine son birkaç aydır çok yoğun bir şekilde devam edildiği ifade edildi. Mercedes-AMG’nin yeni modelinin çeşitli bileşenlerini test etmek için fazladan mesai harcadığını şimdiden söyleyebiliriz.

Otomobilin yüksek teknoloji ürünü güç aktarma sistemine geçecek olursak, bu ünite İngiltere’deki Brixworth’deki Mercedes-AMG High Performance Powertrain tesisinde en zorlu yarış pisti testlerine tabi tutulmuş. Bu isim sizlere tanıdık gelmiş olabilir, çünkü markanın Formula 1 motorları da yine bu tesisin ürünü. img_0218Dyno testlerini başarıyla tamamlanmasının ardından, birkaç aktarma organı prototip haline getirilmiş. Bu üniteler İngiltere’de gizli bir tesiste test edilmeye devam ediyor. Mercedes-AMG aracın kamuflajlı fotoğraflarını da testler sırasında yayınlayarak casus fotoğrafların da önüne geçmiş oluyor. Ayrıca markadan yapılan açıklamada aracın ‘karakteristik F1 sesi’ sayesinde dikkatleri üzerine çekeceği belirtildi.

Mercedes-AMG aracın teknik özelliklerden bahsetmedi ancak konsept, 1.6 litrelik bir V6 motoru ve dört elektrikli motordan oluşan şarj edilebilir hibrit bir aktarma organına sahipti. Bu güç ünitesi ile birlikte 1000 beygirden fazla güç üreten aracın elektrikli kullanımlardaki menzili ise 25 km olarak açıklanmıştı. Bu rakam ilk duyduğunuzda komik gelebilir ancak markanın asıl hedefi tabi ki performans. Hiper otomobilin 0-200 km/s hızlanmasının 6 saniyeden daha kısa süreceği tahmin edilirken son hızının ise 350 km/s hızın üzerinde olması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın