Opel Adam, Cascada ve Karl’a 2019 yılında veda ediyoruz

0

Opel, ürün planlamaları konusundaki yeni ayrıntıları paylaştı. Buna göre geçtiğimiz sene PSA bünyesine giren marka 2019 yılının başından 2020’nin sonuna kadar 8 yeni veya yenilenmiş model sunacak.

Alman üretici bu süreçte üç adet tamamen yeni model tanıtacak. Bu araçlar arasında yeni nesil Corsa, yeni Mokka X ve Vivaro bulunacak. Mevcut Opel Vivaro, Renault Traffic altyapısını kullanırken yeni nesil ile birlikte Citroen Jumpy, Peugeot Expert ve Toyota ProAce modelleri ile aynı temel üzerinde yükselecek.

Altıncı nesil Corsa ve yeni Vivaro 2019 yılında Combo versiyonları ile birlikte aramıza katılacak. Opel’in 2021 yılında SUV satışlarını %25’ten %40’a çıkarma planlarında önemli bir role sahip olması beklenen Opel Mokka X’in halefi ile ise 2020 yılında tanışacağız.

Opel’in en başarılı modellerinin başında gelen Corsa’yı 2020 yılında ilk olarak tamamen elektrikli bir şekilde göreceğiz. Markanın dört elektrikli modelinden biri olacak olan Corsa’nın yanı sıra Grandland X de plug-in hybrid versiyonu ile elektrikli model furyasına katılacak. 2024 yılına gelindiğinde ise Opel’in tüm modelleri elektrikli bir versiyona kavuşmuş olacak.opel_cascada_49_016c00860d6c090bMarkanın öncelik gösterdiği yüksek hacimli ve kârlı segmentlerde yer alan modeller yenilenirken daha geride kalan segmentler ise yeni nesilleri ile karşımıza çıkamayacak. Bu araçlar arasında markanın küçük Adam ve Karl modellerinin yanı sıra bir türlü beklentileri karşılayamayan üstü açık Cascada da yer alıyor.

Adı geçen modellerden hiçbiri ömürlerini tamamladıktan sonra yeni nesillere kavuşamayacaklar. Hali hazırda bazı pazarlarda satışlarına son verilen bu modeller 2019 yılının sonunda bizlere veda edecek.

Opel, yeni model gamının 2020 yılındaki ana pazar payının %80’ini karşılayabileceklerini iddia ediyor. Markanın yaptığı açıklamaya göre, ‘yeni modeller karmaşıklığı azaltarak önemli ölçüde verimlilik ve müşteri odaklılığı sunacak.’

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın