Yeni BMW M8 Nürburgring’de ısınma turları atıyor

0

BMW’nin testlerine başladığı M8 modeli, Nürburgring’de turlarken görüntülendi. 8 Serisi, BMW’nin Mercedes-Benz S-Serisi Coupe modeline cevap niteliğinde olacak.

7 Serisi ve 5 Serisi’nde de kullanılan CLAR platformu üzerinde yükselecek olan yeni 8 Serisi, M8 versiyonuna da sahip olacak.

Önceki testlerde görüntülenen 8 Serisi modellerinden farklı olarak daha farklı bir kamuflaja sahip olan araçta özellikle ön tamponda yer alan büyük hava girişleri gizlenmeye çalışılmış. Daha büyük alaşım jantlara sahip olduğu görülen model, M Serisi’nin mavi renkteki fren kaliperlerine de sahip.

Görüntülenen modelde 4 egzoz çıkışının yer almaması ise kafalarda soru işareti bıraktı. Bu durum BMW’nin uyguladığı kamuflajlardan kaynaklanıyor olabilir ancak aracın M Sport donanım paketine sahip normal bir 8 Serisi olabileceğini de düşündürdü.

Yeni M8’in kaputunun altında ise M5 modelinde de kullanılan çift turbo destekli V8 motor bulunacak. 600 beygirden fazla güç sunacak olan motor gücünü arka tekerleklere veya isteğe bağlı olarak dört tekerleğe birden iletebilecek. Yeni M5 modelinde BMW’nin drift modu sunacağın biliyoruz, Alman markanın aynı modu M8’de de kullanmasını bekliyoruz..

8 Serisi’nin piyasaya sürülmesi ile birlikte 6 Serisi’nin üretimi duracak. Ancak BMW, 5 Serisi GT modelinin tasarımını geliştirip daha yakışıklı bir otomobil ortaya çıkararak, 6 Serisi’nin ruhunu yaşatmayı planlıyor.

Şirketin gelecek planlarında tıpkı 740e Performance modelinde olduğu gibi hybrid bir 840e Performance modeli de bulunuyor.

BMW, 8 Serisi’ni 2018’de tanıtmayı planlarken, 2019 yılında cabrio versiyonunu, bu modelin ardından ise M8’i piyasaya sürmeyi hedefliyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın