2019 BMW X5 ortaya çıkmaya başladı

0

2019 yılında yollara çıkmaya hazırlanan yeni nesil X5 testler sırasında görüntülendi. 2018 yılı içerisinde tanıtılmasını beklediğiniz modelin performans odaklı versiyonları da testlerdeki yerini almaya başlamış.

SUV model, önceki casus fotoğraflarında olduğu gibi kamuflajlanmış olduğu için yeni model hakkında fazla birşey söylemek zor ancak yine de bazı değişiklikler gözümüze çarpıyor. Yeni modeldeki en dikkat çekici özellik ise mevcut modele göre oldukça büyüyen böbrek şeklindeki ızgaralar olacak. Bu büyük ızgaralar için konuşmak henüz erken olsa da BMW X7 iPerformance Concept modelinde olduğu gibi biraz garip durduğunu düşünüyoruz.

Bunun dışında, ön bölümde LED DRL farlar kullanan BMW, arka tarafta ise mevcut modeldekilere göre daha ince stop lambalarına ve dikdörtgen formlu egzoz çıkışlarıyla yeni X5’te daha şık unsurlara yer vermiş.X5-12Yeni modelin dış tasarımının aşağı yukarı nasıl olacağını tahmin edebiliyoruz, yeni nesil X5’teki en büyük değişiklik ise gövdenin altında gerçekleşecek. Bavyeralı üreticinin SUV modeli, 5 ve 7 Serisi’nde olduğu gibi CLAR platformuna geçiş yapacak. Yeni platform ile birlikte selefine göre daha uzun olacak olan modelin rijitliği de artacak. Ayrıca aracın uzayan boyuna rağmen yaklaşık 250 kg’lik bir ağırlık tasarrufunun da sağlanacağı iddia edilidi. Eğer bu rakamlar iddia edildiği gibi olursa artan rijitlik ile birlikte aracın çok daha dinamik olacağını söyleyebiliriz.

Yeni nesil X5’in kaputunun altında ise 5 Serisi ve 7 Serisi‘nde kullanılan çeşitli motor görev yapacak. Dört, altı ve 8 silindirli motorların yanı sıra farklı dizel ünitelerin de yeni modelde yerini alması bekleniyor. Bunların dışında yeni modelde şarj edilebilir hibrit bir versiyon da bekleyebiliriz. Model gamının tepesinde yer alacak olan X5 M modelinde ise M5 modelinde de kullanılan 600 beygir güce sahip çift turbo beslemeli V8 motorun kullanılacağı iddia ediliyor.

Bu yılın sonlarına doğru tanıtılacağını düşündüğümüz modeli, 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda görebiliriz.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın