2019 BMW X7’nin patent görselleri ortaya çıktı

0

2019 BMW Z4’ün patent görsellerinin ardından sıra yeni X7’ye geldi. X7 iPerformance konseptiyle ilk ipuçları verilen yeni model Mercedes-Benz GLS’ye rakip olacak.

BMW’nin X5 modelinin üzerinde konumlandırılacak olan yeni X7, bazı tasarım benzerliklerine rağmen detaylarda kardeşinden ayrılıyor. Her iki modelde de geniş böbrek ızgaralara yer verilirken X7’de çok daha farklı ve ince tasarımlı ön farların kullanıldığını görüyoruz. X7, ayrıca hava girişleri arasında uzanan krom şerit ile daha olgun bir ön yüze sahip.

Aracın yan tarafına geçtiğimizde ise kapı altına yerleştirilen 7-Serisi’nden tanıdığımız krom şeritle karşılaşıyoruz. Bu bölümde de X5’e oranla daha geleneksel çizgilere sahip olan modelin omuz çizgisi de daha düz olarak karşımıza çıkıyor.

Yan tarafta dikkat çeken en önemli detay ise üçüncü koltuk sırasından inip binmeleri kolaylaştırmak için yer verilen devasa arka kapılar oldu. Üçüncü koltuk sırasında oturanlara oldukça önem veren BMW, kullandığı düz tavan tasarımı ile bu bölümdekilerin rahat etmesini hedeflerken geniş üçüncü pencere ile de klostrofobinin önüne geçilmiş.7e4b8429-bmw-x7-patent-3Arka bölümde ise çift egzoz çıkışı ve krom bir şerit ile birbirine doğru uzanan stop lambaları ile karşılaşıyoruz. Tavana baktığımızda ise panaromik cam tavana ek olarak Bavyeralı üretici üçüncü koltuk sırası için bu bölümde daha küçük bir cam tavan daha konumlandırmış.

Yeni BMW X7, tasarım yönünden kardeşi X5’ten ayrılsa da bu iki model birçok güç ünitesini ortak kullanacak. X5 modelinde yer alan 340 beygir gü. ve 450 Nm tork üretebilen 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli motorun yanı sıra 462 beygir güce ve 650 Nm torka sahip 4.4 litrelik çift turbo beslemeli V8 de yine motor yelpazesinde yer alacak.

Yeni model Avrupa’da birkaç dizel ünite ile birlikte sunulabilir. Motor yelpazesinde 265 beygir güç ve 620 Nm tork üretebilen 3.0 litrelik altı silindirli ünitenin sunulmasına kesin gözüyle bakılırken 400 beygir güç ve 760 Nm tork değerlerine sahip dört turbo destekli 3.0 litrelik 6 silindirli motora sahip versiyon da X7 M50d adı altında müşterilere sunulabilir.

Tüm bu güç ünitelerinin dışında plug-in hiybrid bir versiyon ve M850i’nin de kaputunun altında yatan 530 beygir güç ve 750 Nm torka sahip yüksek performanslı V8 motorlu versiyonu da ilerleyen dönemlerde görebiliriz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın