2019 BMW Z4’ün iç mekanı ortaya çıkmaya başladı

0

BMW, Pebble Beach Concours d’Elegance etkinliğinde ortaya koyduğu konsept ile ilk ipuçlarını verdiği yeni Z4’ün testlerine devam ediyor. Testler sırasında kameralara yakalanan modelin iç mekanı da görüntülendi.

BMW’nin Dijital Gün etkinliğinde sergilenen yeni dijital gösterge paneline sahip olduğunu gördüğümüz aracın ön konsolu ise henüz son halini almamış. Gösterge ekranının sol tarafında hız göstergesine yer verilirken sağ tarafta ise devir göstergesi konumlandırılmış. Özelleştirilebilir olan ekran, yağ sıcaklığı ve yakıt tasarrufu gibi bilgileri de sürücüsüne yansıtacak.

Dijital gösterge ekranının yanı sıra yeni bir bilgi-eğlence sistemine ev sahipliği yapacak olan araçta bilgi-eğlence sistemi ekranı kapalı olduğu için bu bölüm hakkında fazla birşey söylemek oldukça güç. Ancak BMW yeni sistemin daha sezgisel ve daha net bir düzene sahip olacağını belirtmişti.

Kullanıcılar, bilgi-eğlence sistemini dokunma, ses, hareket ve iDrive kontrolleri üzerinden gerçekleştirebilecekler. Özelleştirilebilir bir yapıya sahip olacak olan sistemin sürücünün ihtiyaçlarını da öngöreceği belirtildi. Z4-1Bunların dışında iç mekana genel olarak baktığımızda bilgi-eğlence sistemi ekranının altında yeni havalandırma ızgaralarının konumlandırıldığını görüyoruz. Kısa kollu bir vites topuzuna yer verilen araçta USB girişine ve kablosuz şarj cihazına ev sahipliği yapan bir bölme yer alıyor. Diğer kısımlarda ise klasik BMW çizgileri hakim.

Uzun zamandır casus fotoğrafları ortaya çıkan modelin son fotoğrafları ise ince stop lambalarını ve çift egzoz çıkışını ortaya koyuyor. Sportif model ayrıca geniş ızgaralar, agresif bir ön tampon ve geriye doğru uzanan ön farlara sahip.

Yeni BMW Z4’ün motor seçenekleri de henüz netlik kazanmazken Avrupa’da sunulacak olan giriş versiyonunda 197 beygir güç ve 320 Nm tork değerlerine sahip 4 silindirli ünitenin kullanılması bekleniyor. Aynı motorun 253 beygir güç sunan versiyonunun da geleceği konuşuluyor. 4 silindirli motorun yanı sıra 335 ve 385 beygirlik iki farklı seçeneğe sahip 3.0 litrelik 6 silindirli ünitenin de Z4’te görev yapacağı da gelen haberler arasında.

BMW’nin yeni Z4’ü Paris Otomobil Fuarı öncesinde bu yaz içinde tanıtılması bekleniyor. Ayrıca, Avusturya’nın Graz kentiden çekilen görüntüler aracın Japon kardeşi Toyota Supra ile birlikte bu kentte bulunan Magna Steyr tesislerinde üretilebileceğini gösteriyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın