2019 Volkswagen T-Cross gün yüzüne çıktı

0

Teaser kampanyası en sonunda bitti ve Volkswagen küçük SUV modeli T-Cross’u görücüye çıkardı. Amsterdam, Şanghay ve São Paulo’da yapılan tanıtımlarda ortaya çıkan model, Polo ile aynı platformu kullanması nedeniyle dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olmayacak.

Yeni modelin tasarımına geçecek olursak, Alman üreticinin diğer SUV modelleri ile genel olarak benzerlik gösteriyor. Ön bölüme baktığımızda iç içe geçen far ve ızgara yapısı ile Touareg‘i andıran T-Cross’un yan tarafı ise Tiguan benzeri çizgilere sahip. Arka bölümün ise tamamen T-Cross’a özgü olduğunu söyleyebiliriz. Aracın stop lambaları Volkswagen’in şuanki hiçbir modeli ile benzeşmezken boydan boya uzanan LED aydınlatma grubu, aracın olduğundan daha geniş görünmesini sağlamış.

Volkswagen T-Cross’un ön aksı MQB platformunun yardımıyla daha ileri alınabilmiş. Bu sayede SUV model boyutlarına göre daha geniş bir dingil mesafesine kavuşmuş. Rakam vermek gerekirse, toplamda 4.11 metre boya sahip olan modelin dingil mesafesi ise 2.56 metre olarak ölçülmüş.0aa766e1-volkswagen-t-cross-15Volkswagen, T-Cross’un beş kişi için yeterli bir iç hacim sunacağını söylüyor. Bunların yanında, 140 mm hareket ettirilebilen arka koltuklar sayesinde, diz mesafesi ve bagaj hacmi de ihtiyaca göre ayarlanabiliyor. Küçük SUV modelin bagaj hacmi 385 ile 455 litre arasında değişiyor. Arka koltuklar tamamen yatırıldığında ise bu değer 1.281 litreye çıktığı belirtildi.

Gösterge panosu Volkswagen Polo‘dan tanıdık. İç mekanını platform kardeşi Polo’dan alan T-Cross’ta bazı renk ve döşeme farklılıklarına gidilmiş. Aracın direksiyon simidi ise tamamen yeni görünüyor. En son bilgi-eğlence sistemine yer verilen modelde dört adet USB girişi de bulunuyor.

Motor gamında da beklendiği gibi bir sürpriz yok. 3 adet benzinli ve 1 adet dizel turbo beslemeli üniteye ev sahipliği yapacak olan modelin giriş versiyonunda 95 beygir güç üretebilen üç silindirli 1.0 litrelik TSI motor görev yapacak. Aynı motorun 115 beygirlik versiyonu da yine seçenekler arasında olacak. Daha fazla güç isteyenler için ise 150 beygir güce sahip 1.5 TSI motor hazırda bekliyor. Dizel cephesinde 95 beygirlik 1.6 TDI motor yer alacak. Tüm motorlar yeni Euro 6d-Temp emisyon standartlarına uygun olarak tasarlanmış.ae3ccccc-volkswagen-t-cross-17Şaşırtıcı bir şekilde küçük bir araç için, T-Cross standart olarak birçok sürücü yardım sistemi sunuyor. Bunlar arasında Yaya Algılama ve Şehiriçi Acil Durum Frenleme Sistemi, Şerit Takip Asistanı, Yokuş Kalkış  Desteği, proaktif yolcu koruma sistemi ve Entegre Arka Çapraz Trafik Uyarı sistemi ile Kör Nokta Algılama sistemi yer alıyor. Sürücü uyarı sistemi, adaptif hız sabitleyici ve park asistanı gibi teknolojiler ise opsiyonel olarak sunulmuş.

2018 yılının sonlarında İspanya, Güney Amerika ve Çin’de üretimi yapılacak olan Volkswagen T-Cross’un 2019 yılında satışa çıkması bekleniyor. Bakalım Volkswagen’in yeni küçük modeli gittikçe gelişen SUV pazarında nasıl bir rol üstlenecek.

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın