Avrupa’da Yılın Otomobili Jaguar I-Pace oldu

0

Jaguar, ilk defa bir modeli ile Avrupa’da Yılın Otomobili ödülünü aldı. İngiliz üretici, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte duyurulan ödüle elektrikli SUV modeli I-Pace ile ulaştı.

Yapılan oylamada Jaguar I-Pace, Alpine A110 ile aynı puanı aldı. Daha sonra modellerin kaç jürü tarafından ilk sıraya konulduğuna bakıldı ve elektrikli SUV model 18’e karşı 16 birincilik ile ödülü evine götürmeyi başardı.

Jaguar adına ödülü alan Tasarım Direktörü Ian Callum, “Yorum yapanlar neden elektrikli arabaların bu ödülleri kazanmasına şaşırıyorlar? Gelecek bu, hepimiz bunu kabul etsek iyi olur. Bu, ekibin tasarlaması ve üzerinde çalışması için harika bir otomobildi, çünkü benzersiz bir platformda benzersiz yeni bir otomobildi. Benim için, iş hayatında geçirdiğim 40 yıl içerisinde çalışma şansım olan en heyecan verici otomobildi. ” ifadelerini kullandı.1d6057a2-2019-european-car-of-the-year-jaguar-i-pace-7Jaguar I-Pace ile aynı puanı almasına rağmen ikinci sırada kalan Alpine A110 modelinin ardından yeni nesil Kia Ceed ise üçüncü oldu. Yeni Ford Focus dördüncü sıraya yerleşirken, Citroen C5 Aircross beşincilikle yetindi. Peugeot’un yeni 508 modeli bu araçları takip ederken, onun ardından ise Mercedes-Benz A-Serisi geldi.

Geçtiğimiz yıl Avrupa’da Yılın Otomobili Ödülü, Seat Ibiza ve BMW 5-Serisi‘nin önünde bir başka SUV model Volvo XC40‘a giderken önceki yıl ise kazanma sırası Peugeot 3008’de idi. 2016 yılında Opel, Astra ile bu ödülü evine götürmüş, 2015 yılında ise Volkswagen Passat bu ödüle layık görülmüştü.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın