Elektrikli Mercedes-Benz EQC, 4 Eylül’e göz kırptı

0

Mercedes-Benz, tamamen elektrikli EQC modelinin teaser görüntüsünü paylaşırken aracın tanıtımının da 4 Eylül tarihinde İsveç’in Stockholm kentinde yapılacağını belirtti. Çalışmalarına yaklaşık üç yıldır devam edilen elektrikli SUV model, markanın EQ serisindeki ilk model olma özelliği de taşıyacak.

Aracın geliştirmeleri sırasında son zamanlarda birçok görüntü ve prototip testi videosu sunan Mercedes-Benz, bu sefer de twitter üzerinden aracın ön bölümünü kamuflajsız bir şekilde bizlerle paylaştı.

EQC’deki en dikkat çekici özellik ise ön farın etrafını saran ardından da ön ızgaranın üzerindeki LED şerit ile birleşen gündüz LED farı oldu.

Mercedes-Benz, aracın gelişimini detaylandıran son basın açıklamasında, dört farklı kıtada milyonlarca kilometrelik gerçek dünya testini kapsayan 90 prototip ve 30 ön üretim prototipini test ettiğini ortaya koydu.

Alman üretici aracın gelişimi sırasında birçok görüntü ortaya koymuş olsa da teknik verileri paylaşma konusunda ise bu kadar istekli davranmadı. Ancak EQC’nin baz alındığı Generation EQ konsepti sahip olduğu elektrik motorlarından toplamda 408 beygir güç ve 700 Nm tork üretiyor. 70 kWh’lik lityum-iyon bataryalara sahip olan konsept modelin menzilinin 500 km’ye kadar ulaştığı açıklanmıştı. Tüm bu rakamları düşündüğümüzde üretim versiyonundan da benzer bir performans bekleyebiliriz.

Son olarak Mercedes-Benz, EQC’yi uzun zamandır beklenen elektriki Audi e-tron modelinden iki hafta önce tanıtarak ufak da olsa bir avantaj elde edecek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın