Hyundai’nin FCA’yı satın alacağı öne sürüldü

0

Yapılan iddialara göre Hyundai, Fiat Chrysler Grubu’nu bünyesine katmanın planlarını yapıyor. Bu iddialar gerçekleşirse Hyundai, dünyanın en büyük otomobil üreticisi olacak.

Eugene yatırım şirketi analisti Lee Jae-il, Hyundai’nin FCA’yı satın almasının markaya büyük fayda sağlayacağını, şirketin ABD’deki ve Avrupa’daki faaliyetlerini genişletmesine yardımcı olacağını belirtti. Yapılan araştırmaya göre geçen sene iki şirket toplamda 11.5 milyon araç üretmiş.

Jae-il,  ‘Hyundai birleşmeyi inkar ediyor ancak Çin ve ABD pazarlarındaki kriz nedeniyle bir şirket edinme ihtiyacı her zamankinden daha yüksek. Çinli otomobil Great Wall Motors’un Jeep’i satın alma girişimlerinin olduğu haberlerinin yayılmasının ardından Hyundai Motor da olası bir alıcı olarak ortaya çıktı.’ ifadelerini kullandı.Jeep-CompassHyundai ile FCA arasındaki potansiyel bir ilişki hakkındaki iddialar geçen ay FCA CEO’su Sergio Marchionne’nin büyük bir Asyalı otomobil üreticisi ile birleşme isteğini dile getirmesinin ardından ortaya çıktı. Bu söylemin ardından Çinli Great Wall Motor şirketi Jeep markasını satın almakla ilgilendiğini belirtmişti.

Analistler, FCA’yı almak için Hyundai’ye yaklaşık 9.83 milyar doları gözden çıkarması gerektiğini düşünüyorlar.  Ancak Hyundai, şirketi Maserati veya parça imalatçısı Magneti Marelli olmadan satın alacak olursa bu miktarın 4.95 milyar dolar seviyesine ineceği öngörülüyor.

Bu hamlenin Hyundai’ye katkı sağlayacağını düşünenler kadar düşünmeyenler de mevcut. Otomobil endüstrisinden bazı kişiler, Hyundai’nin FCA’yı bir bütün olarak satın almasının markayı bazı engellerle karşılaştıracağı görüşünde. Özellikle Fiat markasının ürettiği A,B ve C sınıfı araçların Kia’nın sahip olduğu modeller ile çakışacağı vurgulanıyor.

Henüz konu hakkında net bir açıklama yok ancak Hyundai bu hamleyi yapmadan önce tüm olasılıkları gözden geçirecektir.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın