Skoda Rapid, yeni neslinde Scala adını alacak

0

Skoda, yeni nesilde Rapid’in Volkswagen Golf’e rakip olabilmesi için tasarım tahtasına dönerek modeli yeniden yaratmaya karar vermişti. Çek üreticiye sadece tasarım yeterli görülmemiş olacak ki aracın ismini de Scala olarak değiştirmeye karar vermiş.

Latincede ‘basamak’ veya ‘merdiven’ anlamına gelen Scala, markanın da yeni modeli ile birlikte ileriye doğru atacağı adımları simgeliyor.

Marka CEO’su Bernhard Maier yaptığı açıklamada, “Yeni Škoda Scala ile birlikte, Škoda’nın kompakt sınıfında yeni bir paragraf açıyoruz.” diye konuşurken ayrıca, “Bu, sınıfındaki teknoloji, güvenlik ve tasarım standartlarını belirleyen tamamen yeni bir ürün. Scala’nın Skoda için C segmentini yeniden tanımlamadaki en iyi şansı olduğuna eminiz.” ifadelerini kullandı.

Skoda, ilk olarak Vision RS konseptiyle Paris Otomobil Fuarı’nda yeni modelin ilk ipuçlarını vermişti. Konsept, her ne kadar etkileyici görünse de bu tasarımın, üretim modeline taşınması zor görünüyor en azından aracın RS versiyonu gelene kadar.

Scala, yeni tasarım ve yeni ismi ile birlikte direkt olarak Volkswagen Golf, Ford Focus, Renault Megane, Hyundai i30 ve yeni Toyota Corolla Hatchback gibi modellere rakip olacak. Yeni model, tasarımı ve markanın genlerinden gelen kullanışlılığı ile Avrupa’da önemli satış rakamlarına ulaşabilir.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın