Volkswagen, 8. nesil Golf’ün testlerine başladı

0

Ford Focus ve Toyota Auris gibi rakipleri birer birer yenilenen Volkswagen Golf’ün yeni nesli için de çalışmalar başladı. Yeni neslin ilk prototipi mevcut modelin gövdesini kullanırken testler sırasında görüntülendi.

Mevcut modelin gövdesini kullanan prototip yeni nesil ile igili ipuçlarını saklamaya çalışsa da bazı ayrıntılar göze çarpıyor. Yeni modelin daha uzun bir aks mesafesine ve daha uzun arka bölüme sahip olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Ayrıca aracın iç bölümünden de ilk görseller ortaya çıkmış durumda.

Yeni nesil ile birlikte özellikle arka diz mesafesinin yanında genel olarak iç mekanın genişleyeceğini söyleyebiliriz. Bunlarından dışında yeni modelde güvenlik, bağlantı ve konfor özelliklerinin de bir üst seviyeye çıkacağı öngörüyoruz. Tasarım olarak yeni Arteon ve geçtiğimiz günlerde tanıtılan Touareg‘in izinden gitmesi beklenen yeni nesil, Golf gen.E konseptinden de izler taşıyacaktır.golf-9İç mekanda da yine yeni Touareg modelinde yer alan benzer bir ön konsol tasarımını görmeyi bekliyoruz. Görüntülenen modelde 7. nesle ait iç mekan sizi yanıltmasın, gösterge ekranı tamamen yeni görünüyor, ayrıca vites topuzu da Touareg modelinden alınmış. Diğer bölümler de yeni nesil ile birlikte tamamen yenilenecek.Geniş bir bilgi-eğlence sistemi ekranına ev sahipliği yapacak olan Golf 8’de fütüristik bir iç mekan tasarımı yer alacak. Büyük bilgi-eğlence sistemi ekranının altında da klima kontrolleri için daha küçük bir ekrana yer verilebilir.

Yeni modelin motor seçeneklerinde ise çeşitli turbo beslemeli benzinli ve dizel ünitelerin kullanılması bekleniyor. İlerleyen aşamalarda ise plug-in hybrid versiyonun model gamına ekleneceği gelen haberler arasında.

Yeni nesil ile birlikte güncellenen MQB platformu üzerinde yükselecek olan Golf 8’in üretimine önümüzdeki yıl başlanacağı iddia edildi. Volkswagen, Golf Mk8 ile Renault Megane, Opel Astra, Seat Leon, Kia Ceed, Peugeot 308, Hyundai i30, Mazda 3, Honda Civic, Ford Focus ve Toyota Auris gibi modellerin bulunduğu oldukça kızışan C segmenti hatchback pazarında iddialı olmayı hedefliyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın